یوبوت به قالب های مکعبی تو خالی ساخته شده از پلی پروپیلن بازیافتی که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند گفته می شود. از برای ایجاد سقف وافل و دال هایی با دهانه بزرگ استفاده می شود. تکنولوژی یوبوت به مهندسان امکان طراحی ساختمان ها با وزن کمتر و مقاوم تر را میدهد.با ما همراه باشید تا با این تکنولوژی بیشتر آشنا شوید.


مزایای سیستم یوبوت

امروزه با توجه به نیاز های طراحان و مهندسان ساختمان،و مزایای سیستم یوبوت از این تکنولوژی بیشتر از پیش استفاده می شود.یکی از مزایایی که سیستم یوبوت به ارمغان آورده سبکی در سازه های بتنی و تحمل وزن بالا است که یکی از مهمترین عوامل در استحکام سازه می تواند باشد. از دیگر مزایای این سیستم می توان به طراحی سقف های بزرگ و زیبای وافل اشاره کرد.از دیگر مزایای این سیستم می توان به افزایش تعداد طبقات در ساختمان ها اشاره کرد. دیگر مزیت یوبوت در اقتصادی بودن آن است هنگام استفاده از این تکنولوژی در مصرف بتن و فولاد صرفه جویی شده و این به معنی استحکام کمتر نیست و این موارد رابطه مستقیمی با قیمت تمام شده پروژه ها دارد.شرکت یوبوت سازه یکی از شرکت های پیشگام در استفاده از یوبوت در صنعت ساختمان ایران است که آمادگی برعهده گرفتن پروژه های ساختمانی و همچنین مشاوره به شما را دارد.

دیگر مزیت استفاده از این سیستم پیشرفت سریعتر پروژه ای ساختمانی است. به دلیل استفاده از قالب های آماده یوبوت پروژه بتون ریزی با سرعت بیشتر انجام می شود و باعث انجام شدن سریعتر کل پروژه می شود که این یک نکته مثبت دیگر برای این سیستم می تواند باشد.

موارد استفاده از یوبوت

از یوبوت می توان در همه سازه های بتنی استفاده کرد که می توان از آن جمله به ساختمان های عمومی،بیمارستان ها،پارکینگ ها و غیره استفاده کرد.در صنعت ساختمان از یوبوت برای پایه ریزی فونداسیون نیز استفاده می شود. از این تکنولوژی در سقف ساختمان ها استفاده می شود که باعث ضخامت کمتر بتن بکار رفته در صفحات  و همچنین سطوح بزرگتر می شود. با توجه به مدولار بودن یوبوت این امکان برای طراحان فراهم شده تا بتوانند با آزادی عمل بیشتری اقدام به طراحی سازه های بتنی بکنند.شرکت یوبوت با تجربه فراوان در استفاده از این تکنولوژی همواره آمدگی اجرا پروژه ها از طراحی تا اجراست.

موارد استفاده یوبوت

گواهینامه های یوبوت

از تولید اولین یوبوت و استفاده از آن در صنعت ساختمان این تکنولوژی تحت تست های بسیاری قرار گرفته است و توانسته گواهینامه های بسیاری را به خود اختصاص دهد.از مهمترین این گواهینامه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گواهی مقاومت در برابر آتش REI 180 برای یوبوت که توسط موسسه CSI در بولات صادر شده است.

گواهینامه تست بار در نمونه با یوبوت که توسط دانشگاه دارمشتات صادر شده است.

تست بارگیری و شکستن که توسط دانشگاه پادوا تایید شده است.

صدور گواهینامه سازگاری با محیط زیست (CCA)

عضو شورای سبز ساختمان ایتالیا.

آزمایش صوتی مطابق استاندارد UNI EN ISO 140-6 – اندازه گیری عایق صوتی در ساختمان ها و عناصر ساختمان. اندازه گیری آزمایشگاهی سر و صدای رد پای عایق صادر شده توسط (Istituto Giordano di Gatteo)

صدور گواهینامه سیستم مطابق با ISO 9001 – ISO 14001 – SA Standard 8000

البته شایان ذکر است که این گواهینامه ها برای یوبوتی صادر شده است که از کیفیت خوبی برخوردار است و تحت شرایط استاندارد به کار رفته است. عدم وجود مواد خطرناک در ترکیب یوبوت (حتی اگر از مواد بازیافتی استفاده شده باشد)باعث عدم انتشار مواد سمی در مراحل مختلف عمر محصول و چرخه عملیاتی ، که به سلامتی مصرف کنندگان متوسط ​​(پرسنل تولید و نصب) و همچنین کاربران نهایی (افرادی که در ساختمان زندگی می کنند) و همچنین محیط زیست منتهی می شود. با توجه به تجربه شرکت یوبوت سازه در استفاده از این تکنولوژی می توانید جهت خرید یوبوت و استفاده از این محصول با کارشناسان شرکت تماس حاصل نمایید.

سقف یوبوت

به جرات می توان گفت اصلی ترین و پرکاربردترین مورد استفاده سیستم یوبوت در سقف سازه های بتنی است.استفاده از این تکنولوژی به مهندسان امکان آزادی عمل بیشتر در طراحی،سرعت زیاد در انجام پروژه، استفاده بیشتر از فضا و همچنین صرفه جویی مالی در پروژه ها را می دهد. از مزایای استفاده از سقف یوبوت می توان به عدم استفاده از تیر در بین ستون ها اشاره کرد که این امر به لطف وزن کم و استحکام بیشتر یوبوت فراهم شده است.از دیگر مزایایی که می توان برای این سیستم بیان کرد ارتفاع سقف است.همانطور که اشاره شد یوبوت باعث سبکی و استحکام بیشتر سازه می شود پس می توان از آن در سقف های بلند به راحتی استفاده کرد و به زیبایی هرچه تمام تر پروژه های ساختمانی افزود. ‌سقف یوبوت به دلیل داشتن حفره‌های هوایی میانی در تقویت عملکرد آکوستیک و انتقال صدای کمتر و نیز جلوگیری از گسترش آتش، عملکرد بسیار مطلوبی دارد.در اجرای سقف با این تکنولوژی از بتن و فولاد کمتری استفاده می شود و این امر باعث صرفه جویی در منابع مالی می شود.

منابع:

  1. https://concretecivil.com/u-boot-technology
  2. 2.    https://www.daliform.com/en/disposable-formwork-for-two-way-lightened-voided-slabs/