ساختمان سازی چیست

منظور از ساختمان سازی چیست ؟ در حقیقت ساختمان عبارت است از  بنایی که  شامل یک یا چند اطاق می باشد و با استفاده  از دیوار  و تشکیل فضای مسقف که  بیشتر با هدف  سکونت  و کسب و کار ساخته می شود ،گفته می شود .  در حقیقت در طی ساختمان سازی لازم است  یک فضای مستقل طراحی شود ،منظور از فضای مستقل  دارای بودن درب ورودی و خروجی  مستقل به گذرگاه  عمومی می باشد .

هزینه های لازم برای ساختمان سازی

هزینه ها و تعرفه ها با توجه به کیفیت مصالح  بکار رفته ،منطقه ناحیه ،  هزینه های لازم برای تهیه پروانه ساخت ، هزینه های لازم برای تاسیسات روشنای ،آب و…  مشخص می گردد .  هزینه های لازم برای ساختمان سازی شامل تمام هزینه هایی می شود که  تا  زمان آماده شدن ساختمان و سکونت در آن ها  پرداخت می گردد . این هزینه  ممکن در هر پروژه ساختمانی متفاوت باشد .

یک ساختمان یا سازه، ساختاری با سقف و دیوار است .ساختمان ها در ابعاد مختلف، شکل ها و عملکردهای متفاوت قرار دارند و در طول تاریخ برای تعدادی از عوامل، از مصالح ساختمانی موجود، شرایط آب و هوایی، قیمت زمین، شرایط زمین، کاربردهای خاص و دلایل زیبایی شناسی استفاده شده است.

ساختمان سازی چیست

ساختمان سازی چیست

ساختمان ها به چندین نیاز اجتماعی  طراحی و ساخته می شوند

در درجه اول ساختمان به عنوان پناهگاه  و امنیت، فضای زندگی، حفظ حریم خصوصی، برای ذخیره دارایی ها و  راحتی زندگی  طراحی و ساخته می شود . یک ساختمان به عنوان محل آسایش و ایمنی هر فر د استفاده می شود .

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  قالب های یوبوت

ساختمان های مسکونی تک خانواده اغلب به نام خانه ها یا آپارتمان  شناخته شده اند . ساختمان های مسکونی که دارای بیش از یک واحد مسکونی هستند، یک ساختمان دوبلکس، آپارتمانی نامیده می شود که آن ها را از سایر ساختمان های ویلایی و فردی مجزا می کند.شرکت ساختمانی پارسازه در سال ۱۳۷۱ با نیت خدمت به مردم عزیز کشورمان به عنوان عضوی از خانواده بزرگ سازندگان ابنیه و تاسیسات شروع به فعالیت نموده است. این شرکت در سه دهه اخیر به عنوان یکی از شرکت های با سابقه پیمانکاری با هدف انجام فعالیت های عمرانی و صنعتی، با سرلوحه قرار دادن کیفیت بهتر در چارچوب برنامه زمانبندی، جلب رضایت و اعتماد کارفرمایان در اجرای پروژه های ملی، گام های بلند و استواری را برداشته است.

انواع ساختمان از لحاظ نوع کاربرد و اهمیت

ساختمان ها را می توان  به جهت اهمیت و کاربرد آن ها به چند گروه اصلی تقسیم کنیم . از جمله :

ساختمان های گروه ۱ یا ساختمان های با  اهمیت بالا

این دسته از ساختمان ها شامل ساخت بیمارستان ها ،نیروگاه ها،برج ها ، تاسیسات انتظامی ، مراکز آتش نشانی و… می شوند  که  لازم است تا در طی ساخت ، معمار و مسئول پروژه  نکات و دستورالعمل های لازم را لحاظ کند .

ساختمان های گروه ۲  را که می توان  به سه گروه دیگر تقسیم بندی کرد  از جمله :

ساختامان هایی که خرابی و فرسودگی آن ها  می تواند سبب وارد شدن خسارات مالی و جانی فراوانی شود .  همچون فروشگاه های بزرگ و یا سینما ها

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  قیمت سقف یوبوت

ساختمان های  که خرابی و یا از بین رفتن آن ها سبب از دست رفت ثروت ملی کشور می گردد  ،منظور از این دسته ساختمان ها  شامل موزه  ها و یا مرکز مخصوص برای نگهداری اسناد ملی می باشد .

و دسته آخر ساختمان هایی  که خرابی آن ها می تواند  سبب آلودگی محیط زیست  گردد به طور مثال  پالایشگا ها

برای ساخت و یا طراحی این پروژه ها لازم است تا مسئول پروزه به تمام نکات توجه داشته باشد تا بتواند ایمنی و ضمانت ساخت پروژه ساختمانی را تضمین کند .

همانطور که در مقالات قبلی نیز گفته شد  ساختمان سازی فرآیندی کاملا زمان بر می باشد ،البته  با توجه به پیشرفت تکنولوژی  و استفاده از قطعات از پیش ساخته شده  می توان در این زمان صرفه جویی کرد .

استفاده از تکنولوژی جدید برای ساختمان سازی

ساختمان ها از دیر باز تا کنون  به عنوان  یک صنعت ساختمانی  شناخته شده است  ،در دوران اخیر  با ورود این تکنولوژی  به  صنعت ساختمان سازی ،پیشرفت های قابل توجهی صورت گرفته است ،البته باید گفت سرعت رشد این تکنولوژی بسیار کند و آهسته می باشد که نیاز به توجه دارد .

منبع: پارسازه