خرید یوبوت

امروزه استفاده از مصالح و تکنیک­های نوین در ساخت و ساز به دلیل گسترش روز افزون ساختمان سازی، امری اجتناب ناپذیر است. سقف همواره یکی از ارکان مهم ساختمان محسوب می­گردد و بهره ­مندی از تکنیک­های بهینه­ ساخت سقف، منجر به افزایش ایمنی و کاهش بار سازه و هزینه ساخت می­گردد و همواره گزینه­های متعددی در اختیار سازندگان ساختمان برای انتخاب نوع سقف قرار دارد که با توجه به کاربرد ساختمان و هزینه­ ی ساخت یکی از روش های رایج را برمی­گزینند.

یکی از انواع سقف هایی که در چند سال اخیر مورد اقبال پیمانکاران و مهندسین واقع شده است سقف یوبوت می­باشد که توسط شرکت ایتالیایی دالی فرم برای اولین بار ارائه شد. قالب­های پلاستیکی از جنس پروپیلن، میلگرد­های تحتانی و فوقانی و بتن، اجزای سازنده سقف یوبوت می­باشند.

در صورت نیاز با ترکیب قطعات تکی می­توان قطعات مرکب با ارتفاع بیشتر را ایجاد نمود. این سقف از خانواده سقف­های دال- بتنی دو طرفه توخالی می­باشد. سقف دال- بتنی به سقف هایی با وزن زیاد گفته می­شود که سرعت ساخت آنها کند بوده و برای اجرای آنها هزینه­ های زیادی مورد نیاز است. در عین حال یکی از بهترین گزینه­ های مهندسین برای ساختمان­های حساس و مهم همچون نیروگاه­ها و یا مراکز صنعتی بزرگ می­باشد.

ایده اصلی این سقف­ها حذف بتن اضافی در محل­های فاقد کاربرد سازه­ای و جایگزینی آن با باکس های توخالی از جنس پلاستیک است. دال یوبوت از تیرچه‌های متعامد تشکیل یافته و بار را به صورت دو طرفه منتقل می‌کند و جزو سیستم‌های دوطرفه مشبک با قالب‌های ماندگار دسته بندی می‌شوند.

سقف یوبوت با حذف محدودیت طول دهانه ناشی از وزن زیاد برای ساخت دال با دهانه های بلند یا تحمل بارهای بزرگ بدون نیاز به ایجاد تیر استفاده می شود. این دال از قالب­های کوچک مجزا تشکیل یافته، و با توجه به  وزن کم و نصب سریع و آسان آن ها این امکان در اختیار طراح قرار می­گیردکه پارامترهای هندسی را با توجه به شرایط مختلف معماری انتخاب کند. ضخامت نهایی دال‌ها با توجه به دهانه‌ها و بارگذاری‌های مختلف، متفاوت است. ‌

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  معرفی یوبوت با ویدئو

 

نحوه استفاده از قالب­های یوبوت بدین صورت می­باشد:

ابتدا باید طبق نقشه آرماتورها بسته شوند؛ بگونه ­ای که در بین هر قالب سقف یک میلگرد قرار گیرد. فاصله مناسب شبکه میلگردها 20 سانتی­متر می باشد. در ادامه باید تمام قالب‌های سقف بر اساس نقشه از پیش تهیه شده در فاصله‌های معینی که توسط بندهای موجود بر روی قالب تنظیم شده‌اند، چیده شوند و سپس شبکه‌ی آرماتور بالای دال بسته می شود.

پس از بسته شدن شبکه‌های آرماتور بتن‌ریزی سقف در دو مرحله اجرا می­گردد. در مرحله اول باید لایه‌ای از بتن همراه با روان‌کننده به ضخامت 5 الی 10 سانتی متر به اندازه پایه‌‌ی قالب‌ها ریخته می‌شود. با انجام عمل ویبره، این لایه، سطح زیر قالب‌های سقف یوبوت را بصورت یکدست می‌پوشاند. لایه دوم بتن ریزی باید در زمانی که مزاحم گیرایی لایه اول نشود صورت پذیرد و به اندازه ضخامت تعیین شده توسط مهندس ناظر ریخته می­شود.

پس از اتمام موارد ذکر شده قالب‌های زیر دال برداشته شده و به طبقه‌ی دیگری منتقل می­شوند. پس از برداشتن قالب‌ها  برای جلوگیری از آسیب­هایی همچون ترک خوردگی بهتر است تعدادی جک یا چهارپایه زیر سقف قرار گیرد. همچنین آرماتور‌های شبکه بالا و پایین باید به نحوی چیده شود که در بین هر دو قالب یوبوت یک میلگرد قرار گیرد. در مناطق با احتمال خطر خوردگی کم، باید از اسپیسرهایی که فاصله‌ وسط مقطع میلگرد پایین تا کف دال ۵/۲ تا ۳ سانتی‌متر می‌باشد، استفاده نمود.

در هنگام بتن‌ریزی برای جلوگیری از بلند شدن یوبوت­ها، شبکه پایین آرماتور توسط سیم آرماتوربندی به لوله یا پروفیل زیر بسته شود. جهت یکنواخت شدن ضخامت بتن، باید اقدام به تهیه شاخص(شابون) مناسب نمود. پمپ هوایی گزینه مناسبی برای بتن ریزی می­باشد. عملکرد دیافراگم سقف به صورت سخت در ساختمان‌های بلند مرتبه‌ یا دارای سقف با ارتفاع بلند، بمنظور جلوگیری از تغییر شکل و بوجود آمدن خیز، ضروری می­باشد.

 

  • قالب یوبوت

جنس قالب­های یوبوب از پلی‌پروپیلن بازیافتی بوده  و توسط دستگاه تزریق پلاستیک می توان اقدام به تولید این قالب­ها نمود. اولین شکل قالب های تولید شده در ایران  مکعبی و دارای ابعاد 52 سانتیمتر و ارتفاع‌های مختلف‌(16، 20، 24 و …)‌ بوده و از شیب ملایم اضلاع از بالا به پایین به طرف بیرون برخوردار است. این قالب‌ها فقط وظیفه حذف بتن و ایجاد حفره درون  بتن را بر عهده دارند و پس از تحکیم وضعیت بتن، عملا کارایی دیگری ندارند.

  • انواع قالب یوبوت‌
برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  یوبوت کرج

قالب‌های یوبوت موجود در بازار ایران غالباً در چهار دسته عمده قرار می­گیرند:

  • ‌قالب یوبوت تک‌

اولین نوع یوبوت استفاده شده در صنعت ساختمان قالب یوبوت تک بوده و به صورت یک تکه است. بندهای موجود در چهار طرف این قالب­ها علاوه بر تعیین فاصله بین قالب­ها باعث کاهش حرکت یوبوت در زمان بتن‌ریزی می‌شود.

ارتفاع­های متفاوت پایه های زیر قالب­ها لایه پایین با ضخامت­های مختلف را ایجاد می­کند که در نتیجه تعادل یوبوت به دلیل قرار گرفتن کامل بر روی کف حفظ می­شود. از مزایای این یوبوت هزینه تمام شده کمتر، سرعت بالای تولید و هزینه حمل کم به دلیل قرار گرفتن این قالب‌ها در داخل یکدیگر در زمان حمل و انبار می­باشد.

از معایب این  قالب‌ امکان ورود بتن به داخل قالب‌ها در صورت بتن‌ریزی نا‌مناسب می­باشد و بتن‌ریزی در دو لایه است که ممکن است باعث ایجاد درز سرد افقی در بتن شود.

  • قالب یوبوت دوبل

نسل دوم یوبوت این قالب­ها می­باشند. ورود بتن به داخل یوبوت‌های تک باعث از بین رفتن فرض اولیه طراحی می‌شد، قالب­ها‌ بايد به صورت اشکال كاملاً بسته از هر طرف، توليد شوند تا از ورود بتن به داخل قالب جلوگيري به عمل آيد.

بتن‌ريزی سقف باید بصورت عملياتی پيوسته انجام شده و از به وجود آمدن اتصال سرد بين لايه‌ها دوری شود. و بدین صورت قالب‌های دوبل با حجم کاملاً بسته تولید می‌شود. شکل و ابعاد این قالب‌ها مشابه قالب‌های تک می باشد و  تفاوت آن­ها در این است که از دو تکه بر روی هم ساخته می‌شوند.

بسته بودن حجم این یوبوت‌ها از نفوذ بتن به داخل آنها جلوگیری می­کند و دال ایجاد شده کاملاً منطبق با ضوابط آیین‌نامه خواهد بود. دو تکه بودن این قالب‌ها موجب کاهش حجم مورد نیاز در حمل و انبار شده و هر قطعه در محل پروژه به صورت حجم بسته خواهد بود. از معایب این نوع قالب می توان به هزینه زیاد زمان تولید و پروسه طولانی تولید اشاره نمود.

  • ‌قالب یوبوت اصلاح شده‌
برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  مراحل طراحی ساختمان مسکونی

در بتن‌ریزی دال‌هایی که در آنها از قالب‌های یوبوت تک و دوبل با ابعاد ۵۲ در ۵۲ سانتیمتر استفاده شده‌، باید از بتن با روانی  بالا به همراه فوق روان‌کننده استفاده کرد و همچنین ویبره کردن بتن جهت پرشدن زیر قالب‌ها باید با دقت بالا انجام شود تا موجب عدم نفوذ بتن به زیر قالب‌ها شده ودر نتیجه، حفره در زیر سقف ایجاد شود.

برای حل این مشکل یوبوت اصلاح شده با ابعاد ۳۰ سانتیمتری تولید می‌شود. حجم بسته قالب‌ها عدم نفوذ بتن به داخل را تضمین می­کند. این قالب ها به صورت بادی تولید می شود که حاصل آن کاهش هزینه به نسبت قالب‌های تک و دوبل خواهد بود. از معایب این قالب‌ها مصرف بتن بیشتر نسبت به قالب یوبوت دوبل است. و بدلیل اینکه حداقل فاصله بین قالب‌ها‌ ۱۰ سانتیمتر در نظر گرفته شده،  تعداد تیرهای ایجاد شده در یک سطح مشخص افزایش می­یابد  و در نتیجه وزن آن نیز بیشتر می­شود.

  • قالب یوبوت پلی استایرن

جنس این قالب‌ها از پلی استایرن می­باشد. توپر بودن این قالب‌ها امکان نفوذ بتن به درون آنها را غیر ممکن می­سازد. پلی استایرن به صورت گسترده در اجزاء ساختمان کاربرد دارد که عمده هدف استفاده از آنها سبک سازی می­باشد.

از معایب آن­ها می­توان به تولید گاز سمی استایرن مونومر در دمای اتاق اشاره کرد. دال‌های سبکی که از پلی استایرن در میان آنها استفاده شده‌، تحت گرمای زیاد ناشی از آتش سوزی بعد از ۲۰ دقیقه منفجر می‌شوند. برای جلوگیری از انفجار دال، دریچه‌ای جهت کاهش فشار داخل حفره‌ها و خروج گاز تعبیه شده  که این امر باعث انتشار گاز سمی در محیط می‌شود.

قالب یوبوت دوبل، مناسب‌ترین  و پر طرف دارترین نوع یوبوت در بازار ایران است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.