سقف یوبوت

بسیاری از افراد که در زمینه ساخت و ساز تخصص چندانی نداشته، ممکن است با واژه سقف یوبوت آشنایی چندانی نداشته باشند، از این رو ابتدا توضیح مختصری در رابطه با این که منظور از سقف یوبوت چیست آورده می شود تا همه افراد با هر سطح دانشی بتوانند از این مقاله بهره مند شوند. سقف یوبوت نوعی از روش های اجرای سقف ساختمان بوده که از نوع دال بتنی بوده و این نوع سقف ها معمولا نیاز به استفاده از بلوک هایی داشته که معمولا جنس این بلوک ها نیز از پلی پروپیلن می باشد.

بلوک های پلی پروپیلن معمولا بین میلگرد های بالا و پایین قرار می گیرند. با چیدن این بلوک ها می توان عملیات بتن ریزی را انجام داده و دور قالب های پلی پروپیلن را بتن پر می کند. بتن باید به اندازه ای بر روی این بلوک ها قرار بگیرد که سطحی کاملا یکنواخت و صاف حاصل شود. چنین سقف هایی را در صنعت ساختمان سازی، سقف یوبوت می نامند. این نوع سقف را ایتالیایی ها توانسته اند در سال های آخر قرن 20 ابداع نمایند و سپس از ایتالیا به اقصی نقاط دنیا این نوع سقف ها و انتقال پیدا کرده و امروزه در کشور های مختلفی از جمله ایران بلوک های پلی پروپیلن تولید شده و سقف یوبوت اجرا می گردد.

ویژگی های استفاده از این سقف

استفاده از سقف یوبوت می تواند مزایای بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از این ویژگی ها که می تواند در پروژه های بزرگ بسیار مفید و تاثیر گذار باشد، کاهش حجم بتن مصرفی برای اجرای سقف می باشد. بدین ترتیب برای سقف های بزرگ می تواند هزینه ها را تا حدودی کاهش دهد. زیرا هم در استفاده از میلگرد و هم در استفاده از بتن تاثیرات بسزایی دارد. بدین ترتیب اولین ویژگی سقف یوبوت توجیه اقتصادی آن می باشد.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  یوبوت کرج

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد سقف های یوبوت می توان به وزن کمتر سقف در مقایسه با سایر روش های اجرای سقف از جمله تیرچه و بلوک اشاره نمود. بدین ترتیب طراح ساختمان می تواند در استفاده از ستون ها آزادی بیشتری داشته و تعداد و یا حتی ابعاد ستون ها را می توان کمتر نمود. بدین ترتیب سرعت ساخت یک ساختمان را نیز بیشتر نموده، در عین حال از نظر ایمنی هم در سطح بسیار مناسبی قرار داشته و از نظر مهندسی قابل قبول می باشد. بدین ترتیب معمولا استفاده از سقف یوبوت در سال های اخیر بسیار بیشتر شده است.

کاربرد

سقف یوبوت یکی از نمونه هایی از اجرای سقف بوده که در سال های اخیر در کشور های مختلف از جمله ایران با استقبال بسیار مناسبی روبرو شده است. معمولا سقف یوبوت به خاطر اینکه از نظر عایق صوتی و حتی در برابر لرزش مقاومت بسیار خوبی داشته و از انتشار سریع آتش نیز جلوگیری نموده، با استقبال بسیار مناسبی نسبت به سایر سقف ها مواجه شده است. این موضوع باعث شده تا اغلب ساختمان های بزرگ و جدید را با استفاده از سقف یوبوت بپوشانند.

سقف یوبوت معمولا بیشتری کاربرد را در سالن ها و ساختمان هایی با عرض بسیار زیاد داشته، زیرا در صورتی که ابعاد یک ساختمان زیاد شود، استفاده از تیرچه بلوک از هر نظر مشکل ساز بوده، لذا بهترین گزینه انتخابی برای ساختمان هایی با دهانه بزرگ، سقف یوبوت می باشد. سقف یوبوت هم از نظر ایمنی بسیار مناسب بوده و هم از نظر قیمت می تواند مقرون به صرفه باشد. معمولا بلوک های پلی پروپیلن دارای سایز بندی های مختلفی بوده که اغلب سایز آنها بین 13 الی 56 سانتی متر متغیر بوده و بر اساس نیاز می توان از سایز مناسب استفاده نمود.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  یوبوت بوشهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.