سقف یوبوت

بررسی کلی یوبوت و معایب و مزایا و انواع آن

به سازه هایی که مواد تشکیل دهنده آن از پلی پروپیلن هستند و قابلیت بازیافت دارند یوبوت می گویند

به سازه هایی که مواد تشکیل دهنده آن از پلی پروپیلن هستند و قابلیت بازیافت دارند یوبوت می گویند. از یوبوت ها به صورت سقف سازه و یا دال مجوف استفاده می شود. به عبارتی دیگر با جایگزین کردن بلوک های پلاستیکی توخالی و سبک به جای بتن غیر سازه ای درون سقف در فاصله ما بین میلگردهای پایین و بالا انجام می گیرد. در واقع یوبوت نام قالب ایی است که حد فاصله بالای لایه بتنی و پایین دال مجوف را پر می کند.

 

 

تاریخچه ساخت یوبوت و به کارگیری آن در ایران

میلادی برمی گردد، در زمان جنگ جهانی اول و 02تاریخچه ساخت یوبوت ها به قرن دوم ارتش آلمان زیردریایی هایی با این نام داشتند که یکی از ویژگی های آن مدفون شدن سقف یوبوت در دال های بتنی در هنگام عملیات جنگی بود و این دلیلی بر اختراع و نامگذاری این سقف به واسطه یکی از منهدس های ایتالیایی (روبرتو ایل گرانده ) شد. استفاده از این شیوه در صنعت ساختمان سازی باعث شده تا با خالی گذاشتن حفره هایی در توسط 88دال بتنی مجوف بتن اضافی حذف شود که در ایران به کار گیری آن از سال مرکز تحقیقات راه و مسکن به تایید رسید.

 

دلیل استفاده از سازه های یوبوتی و موارد کاربرد آن

دلیل استفاده از این سازه ها این است که برای ستون هایی که بصورت قارچی هستند ضخامت و حجم آن را کم می کند. این سازه ها معمولا برای پروژه های مهندسی که نیازمند سطوح بزرگی هست، استفاده می شود چرا که با کاهش مقدار بتن ( ترکیبی از میلگردها، بتن و قالب های پلی پروپیلن ) به کار رفته و سایر مواد تشکیل دهنده، وزن آن کم شده در نتیجه می توان تعداد طبقات ساختمان را افزایش داد بدون اینکه ساختمان نیازی به فندانسیون های سنگین داشته باشد. یوبوت ها به خاطر مواد بکار رفته در تولید آن موجب افزایش مقاومت سازه و ساختمان در برابر حوادثی مانند زلزله می شود .معمولا این سازه ها در ساختمان های صنعتی، مسکونی، شهری و یا در کف سازی های بسیار گسترده و یکپارچه، کف های مضاعف و موارد دیگر ساختمانی کاربرد دارد.

 

دال بتنی مجوف در سقف یوبوت چیست؟

مجوف در لغت به معنای میان تهی یا خالی می باشد و واژه دال نیز یکی از معنای فارسی آن منحی است پس به طور کلی منظور از اصطلاح دال بتنی مجوف در سیستم سقف یوبوتی منحنی های بتنی توخالی می باشد که این فاصله با قالب های یوبوت پر می شود. دال مجوف دو لایه بتنی مسطح دارد که به صورت گسترده در قسمت فوقانی و زیرین دال قرار گرفته است. نحوه نصب یوبوتها به این صورت است که ابتدا لایه زیرین را آرماتور گذاری کرده سپس یوبوت ها را بر روی شبکه آرماتور کنار هم چیده و در نهایت بعد از نصب آرماتور بخش میانی و بخش فوقانی آن عملیات بتن ریزی صورت می گیرد. این قالب بندی می تواند برای دهانه هایی که بلندترند به شکل دوبل طراحی شود. شکل هندسی آنها مکعبی است و در ابعاد و اندازه های مختلف با توجه به پروژه ها تولید می شود.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  ساختمان سازی و مراحل آن

 

مشکلاتی که در استفاده از یوبوت ها وجود دارد

. برای اینکه در تولید سازه های یوبوتی صرفه جویی شود از متریال پلی پروپیلن که 1 قابلیت استفاده مجدد ( خاصیت بازیافت پذیری ) دارد استفاده شده که از استحکام کافی برخوردار نبوده و همچنین به دلیل شکل هندسی و مواد و مصالحی که در ساخت آن به کار رفته باعث افزایش میزان آسیب پذیری و شکستن بر اثر عواملی چون فشار پاشیده شدن بتن، حمل و جا به جایی آن توسط کارگران، حرکت ویبراتور و غیره می شود.
. مواد تشکیل دهنده این قالب ها به نحوی است که به مراقبت زیاد برای نگهداری آن نیاز 0 دارد مثلا اینکه برای داشتن استحکام کافی و شکل پذیری آنها باید در محیط های متناسب با این قالب ها نگهداری شده و به دور از نور خورشید باشند. باید این نکته را هم در نظر داشت که در صورت نگهداری طولانی مدت آنها با از دست رفتن خواص مکانیکیشان میزان شکنندگی قالب ها بالا می رود.
. تغییر دادن ابعاد این قالب ها ( با توجه به دهانه و باربری ) امکان پذیر نیست چرا که 3 پلاستیک در قالب های فولادی با اندازه های ثابت تزریق شده و در بازار مصالح عرضه می شود.
.برای این قالب ها متناسب با آرماتورهای نصب شده در بخش فوقانی و تحتانی آن 4 کاورسازی خوبی برای یکپارچه و یک دست شدن آرماتور و بتن انجام نشده است.
.به خاطر داشتن ابعاد مشخص و تعیین شده قالب ها، تا زمانی که دهانه های به کار رفته 5 در آن دارای مضراب صحیحی نباشند کل دهانه های قالب پوشش داده نشده و در نهایت باعث می شود تا میزان بتن مصرفی در آن و همچنین وزن سقف افزایش یابد.

 

مزایای فنی ، اجرایی ، معماری و اقتصادی استفاده از قالب های یوبوتی

سقف یوبوت از جنبه های مختلفی دارای مزیت هایی می باشد. از نظر فنی این سازه ها به خاطر داشتن حفره های توخالی در دال حرارت انتقالی ما بین طبقات به میزان قابل توجهی کاهش یافته و یک ویژگی مثبت در زمان حریق و کنترل آن در ساختمان هایی با طبقات زیاد است. در این سیستم یک سری حفره میانی در دال مجوف وجود دارد که باعث عایق
بندی خوبی برای انتقال صدا ( مانند ساختمان های آموزشی، سالن های ورزشی و اجتماعات، مکان ساختمان های مذهبی مانند مساجد و غیره ) شده است.

مانند هستند نسبت به سیستم سقف Iاین سقف ها به دلیل شکل تیرچه های آن که به صورت هایی که دال تخت یا پیش تنیده و یا وافل دارند، ممان اینرسی بالایی را ایجاد می کند. همین دلایل موجب شده تا انتقال نیروهای مربوط به زلزله به عنوان یک دیافراگم صلب به بهترین و موثرترین حالت انجام گیرد.

از دید اجرایی این قالب ها با توزیع مناسب و داشتن توازن کافی بین تکیه گاه و نیروها و همچنین بهره مندی از ویژگی عملکرد دو طرفه بودن این سقف ها با حذف کردن آویز تیرهای موجود در آن، ضخامت سقف ها کاهش یافته و سرعت اجرای آن بیشتر می شود . همچنین با حذف شدن تیرهای میانی سقف دال مجوف یوبوت مراحل قالب بندی آن ساده تر شده و با داشتن اکیپ آرماتور بند عادی و آموزش های لازم می توان این اکیپ را اجرایی کرد.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  یوبوت سقفی و قیمت اجرای سقف یوبوت

چون سقف های دال مجوف به صورت دو طرفه طراحی شده اند می توان تیرهای آویزدار اضافی و سرستون ها را حذف کرده تا علاوه بر افزایش سرعت در اجرا هزینه های قالب بندی را نیز کاهش دهد. از جنبه دیگر با حذف موارد گفته شده درمورد سقف های کاذب می توان میزان هزینه مربوط به آن را کاهش دهیم .

مزایای معماری :در این سازه ها چون امکان حذف ستون میانی وجود دارد می توان پلان های بدون ستون برای آن فراهم کرد. این مزیت باعث شده تا هم آزادی عمل برای طراحی معماری ساختمان بیشتر شود و هم اینکه امکان اعمال تغییرات در پلان طبقات مختلف در زمان بهره برداری وجود دارد. این ویژگی باعث افزایش انعطاف پذیری در طراحی ها شده است. مزیت دیگری که با حذف ستون های میانی سقف دال مجوف یوبوت ها حاصل می شود افزایش پارکینگ و راحت تر شدن گردش و جا به جایی ماشین در پارکینگ هاست.

در مدل سقف های یوبوت و با داشتن دیوار برشی مناسب می توان تیرهای آویزدار و کتیبه هایی که از سقف بیرون زده شده را حذف کرد که در نهایت منجر به افزایش ارتفاع داخلی برای معمار می شود. با داشتن این مزیت ضخامت سقف ها کم شده و می توان طبقات را طوری طراحی کرد تا از کمترین تعداد پله با طول های کم برخوردار باشد که کمک زیادی به بیشتر شدن فضای مفید داخلی می کند.
مزایای اقتصادی : به خاطر دو طرفه بودن این سقف ها و توزیع شدن نیروها به صورت عرضی و طولی در ساختمان، کم کردن مقدار بتن و حذف نمونه نامناسب آن، کمک بسیاری در کمتر شدن هزینه های مثل قالب بندی تیرها، کتیبه ها و غیره می شود. معمولا درصد خواهد بود. همانطور که 72 الی 02کاهش هزینه این سیستم نسبت به سیستم فولادی در مزایای معماری این سازه گفته شد به کارگیری آن در ساختمان باعث افزایش پارکینگ می شود، از نظر اقتصادی نیز یک مزیت محسوب می شود چرا که با افزایش پارکینگ به صورت تعدادی باعث حذف طبقاتی اضافی پارکینگ شده و هزینه های مربوطه را کاهش می دهد. همچنین یکی از راه های کاهش هزینه حذف کردن تیرهای آویزدار و کتیبه ای سقف است که این امر علاوه بر کم شدن ارتفاع ساختمان هزینه های مضاعف را نیز کم می کند.
سقف های یوبوت یک سری ویژگی دیگر نیز دارد که به صورت خلاصه و تیر وار در زیر ذکر شده است :
. ایجاد شرایطی برای گذاشتن ستون گذاری نامنظم 1
.وزن ساختمان ها بر روی ستون ها و فنداسیون ها کم می کند 0
. افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله هایی با قدرت و شتاب بالا 3
. خاصیت ضد حریق شدن ساختمان و منتقل نشدن آتش به سایر طبقات و فرو نریختن 4 ساختمان در اثر آتش سوزی
. صرفه جویی در به کار گیری متریالی مثل آهن، بتن و غیره5
.کاهش نیاز به نیروی انسانی و در نتیجه کم شدن هزینه های مربوط به آن در مراحل 6 ساخت ساختمان ها
سانتی متر کاهش می یابد 05 . ضخامت سطوح حداقل تا 7
. افزایش طول عمر سازه8
. سرعت ساخت سازه افزایش پیدا می کند9
. اینرسی بالا می رود12
. حجم و عمق پی ( فنداسیون ) ساختمان کاهش می یابد11
. دهانه و کنسول های بلندتری را در ساختمان ها ایجاد می کند 10
. هزینه گود برداری کاهش می یابد 13
TCF . این سازه ها این قابلیت را دارند که به صورت سازه هایی باسیستم قالب تونلی 14 طراحی شوند ICF وقالبهای
. چون در فرآیند آماده سازی بتن کربن دی اکسید به مقدار زیاد وارد فضا اطراف می 15 شود با کم کردن مقدار مصرفی بتن در سازه های یوبوت به سلامت محیط زیست نیز کمک خواهد کرد
. امکان بازشوهای بزرگی در سقف به وجود می آورد که قابلیت انطباق پذیری با 16 معماری های غیر متعارف را دارد
. رفت و آمد کارگران را حین نصب و اجرای این سقف ها آسان می کند 17
18 . هنگام اجرایی کردن دهانه های بلند نیازی به استفاده از تیر و کابل ها با اندازه 18 متری نیست
. چفت و بست آنها بسیار آسان و با سرعت بالا انجام می گیرد19
مقایسه سقف های یوبوت با سازه های دیگر
سقف عرشه فولادی : در مقایسه با کاپوزیت ها و سقف های عرشه فولادی، سقف دال مجوف یوبوت نسبت به موارد گفته شده برای سازه هایی از جنس بتن آرمه مناسب تر می باشد چرا که از نظر سرعت روش های نصب و اجرای آن همانند سیستم های بتنی هستند. از حیث هزینه مصالح و موارد اجرایی سقف یوبوت نسبت به دو مورد ذکرشده به صرفه تر خواهد بود. علت این کاهش هزینه برای آن است که در مدل عرشه فولادی و کامپوزیت برای نصب در هر دهانه نیاز به سقف کاذب داریم که خود این به سایر هزینه اضافه می شود در حالی که در مدل یوبوتی چون در بخش زیرین سقف های تخت ایجاد می شود دیگر نیازی به بکار گیری سقف های کاذب نیست. یکی دیگر از معایب و مشکلات استفاده سقف های فولادی و کامپوزیت انتقال بیشتر صدا و مشکلاتی هست که هنگام آتش سوزی بر روی سازه رخ می دهد که این موارد در سقف یوبوت به دلیل ایجاد شدن حفره های هوای میانی حل شده و مقاومت بیشتری از خود در آتش سوزی نشان می دهند.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  یوبوت چه استفاده هایی در صنعت ساختمان دارد

برای نصب و اجرا نیاز ، سقف تیرچه بلوک : سقف های تیرچه بلوک برخلاف سقف یوبوت به سقف کاذب دارند. مزیت دیگر استفاده سازه های یوبوتی به جای سازه های تیرچه بلوک در کم ضخامت بودن آن است. سرعت اجرایی و سهولت در انجام برای هر دو سازه یکسان می باشد.

 

 

 

 

 

 


برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.