یوبوت تبریز

یوبوت یا ( U-boot یا U-boat) سازه ای می باشد که در صنعت ساخت و ساز به عنوان دال مجوف و سقف به کار می رود و از جنس پلی پروپلین یا پلی اتیلن و یا پلی استایرن تشکیل شده است. این سازه به راحتی قابل بازیافت می باشد و یکی از اصلی ترین ها در صنعت ساخت و ساز به شمار می رود.

 

در طی جنگ جهانی اول و دوم، یوبوت ها نام قایق هایی بودند که ارتش آلمان آن ها را به کار می گرفت. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، اين نوع سقف از دال بتُني توخالی با قالب‌های مكعبي می‌باشد و با توجه به پروژه مدنظر و طراحی‌ها، اندازه آن محاسبه می‌شود. استفاده از یوبوت سبب می شود که بتوانیم ستون هایی به شکل قارچ ایجاد کنیم . این ستون ها قابلیت ضخیم نبودن و حجیم نبودن را در خود جای داده اند. کسانی که با صنعت ساخت و ساز آشنا هستند، حتما تا به حال اسم سقف یوبوت به گوششان خورده و یا با آن آشنا هستند. سقف یوبوت از بتن، میلگرد و پلی پروپلین ساخته می شود. ما در این مقاله قصد داریم که شما را هر چه بیش تر با این این سازه آشنا کنیم و ویژگی های مختلف این گونه سازه ها را با شما در میان بگذاریم. قالب پلی پروپلین قرار داده شده در این سازه سبب شده که از صفحه هایی بسیار سبک نسبت به دیگر سازه ها تشکیل داده شود.

توجه داشته باشید که دال مجوف برای اولین بار در ایتالیا ساخته شد و به دلیل مزایای فوق العاده ای که در خود جای داده بود، به سرعت توانست نظر همگان را به خود جلب کند و مورد استفاده اکثریت مردم در ساخت و ساز قرار بگیرد. در ایران نیز این سازه مورد تائید وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته و استفاده از آن در ساختمان هایی با اسکلت بتن مسلح مجاز است. سقف مجوف یوبوت از دولایه بتني در بالا و پايين دال‌های مجوّف تشكيل می‌شود. این مسئله سبب شده که استحکام این سقف بسیار بالا برود و از محکم ترین سقف ها در ساخت و سازهای ساختمانی به شمار برود. در صنعت ساخت و ساز از سقف یوبوت برای دهانه های بزرگ استفاده می شود. توجه کنید که ساخت سقف یوبوت کاری بسیار آسان می باشد و با آموزشی ساده به کارگران می توان آن ها را به آسانی با این کار آشنا کرد. سقف یوبوت در اندازه های 13 الی 56 سانتی متر عرضه می شود. عملکرد یوبوت به گونه ای است که فشار وارده را به صورت مساوی به دو طرف یوبوت وارد می کند. سقف یوبوت در سال های اخیر در اکثر ساخت و سازها مورد استفاده قرار گرفته است ؛ اما مسئله این است که این سازه وزن بسیار بالایی دارد و همین امر موجب شده که تمام تمرکزها بر روی افزایش طول دهانه و کاهش وزن این سازه ها باشد. لازم است بدانید که سقف یوبوت در انواع و اقسام مدل ها و اندازه ها به همراه نشان استاندارد به بازار عرضه شده است.

قالب بندی یوبوت می تواند از جنس چوب، پلی وود، فلز و یا کارتن پلاست باشد. بسته بندی یوبوت ها باید طبق نقشه آرماتورها صورت بگیرد. توجه داشته باشید که این کار باید به گونه ای باشد که در میان هر قالب سقف یک میلگرد واقع شود و بهتر است که فاصله ی میلگرد ها از یک دیگر، 20 سانتی متر باشد. بتن ریزی سقف یوبوت در مرحله اول با لایه ای بتن به همراه روان کننده و به ضخامت 5 تا 10 سانتی متر در محدوده پایه قالب ها ریخته می شود و در مرحله دوم و پس از انجام مرحله ویبره، لایه بتنی کاملا سطح زیرین قالب های سقف را می پوشاند. لایه دوم بتن ریزی در زمانی انجام می شود که لایه اولی به طور کامل خشک شده باشد و باعث ایجاد مشکل نشود. توجه داشته باشید که ضخامت این لایه با توجه به نقشه و پروژه مورد نظر توسط مهندس ناظر تعیین می شود. در مرحله آخر، کارگران باید قالب های زیرین دال را بردارند و به طبقه های دیگر منتقل کنند. لازم است که پس از منتقل کردن دال ها به محلی دیگر، در زیر آن ها 4 پایه قرار دهیم تا از ترک خوردگی مانع شود. حال می خواهیم به تاریخچه این سازه فوق العاده بپردازیم.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  یوبوت سازه استخدام می کند

 

 

 

تاریخچه سقف یوبوت

ما در این قسمت سعی داریم افرادی را به شما معرفی کنیم که در صنعت ساخت و ساز یوبوت و سیر تکاملی آن نقش ویژه ای ایفا کردند و تاثیرات چشم گیری بر روی ساخت و ساز داشته اند. سقف های وافل و يا دال بتني وافل براي سال ها مورد استفاده قرارگرفته‌اند. جوزف لوئیسلامبوت بتن مسلح را مورد استفاده قرار داد. جوزف مونیر يك طرح بسيار جالب براي لوله‌های باغباني بتن مسلح ارائه كرد. فیلیپ بیور از قوس بتني مسلح در ساختمان‌سازی استفاده كرده است. میلیتین میلانوکویچ نيزآزمايشات گوناگوني بر روي تايل توخالي بتن مسلح انجام داد و دبلیو-کی هات توليد آن را آغاز كرد. لوییس میر به معرفي سيستم تيرچه يك طرفه پرداخت. ایوان بتن پیش‌تنیده را اختراع كرد و به اين طريق با غلبه بر ضعف بتن در كشش، دهانه‌های بلندتر حاصل می‌گردد.

از طرفي ديگر دال‌های بتنی توخالی، که به صورت پیش‌ساخته بودند و همچنين اين نوع دال‌ها یک طرفه با استوانه‌های توخالی بودند، اختراع شدند. Tube Assembly نخستين بار توسط بهر موریس معرفي شد. جورگن آی هم دال بتني مجوّف دو طرفه را به كار گرفت و مورد استفاده قرارداد. در اين بين و با گذر زمان شركت كوبياكس هم براي نخستين بار حق انحصاری تولید دال بتني مجوّف مخصوص به شركت خود را به بازار عرضه كرد. با اختراعات بسيار و عرضه و به كارگيري اين دال‌ها، در آخر، دال بتني مجوّف يوبوت توسط يك مهندس ايتاليايي به نام روبرتو ايل گرانده اختراع و به بازار عرضه شد. اين اختراع سبب كاهش هزینه‌های حمل‌ونقل شد و توليد گاز دی‌اکسید كربن را در فرآيند توليد اين محصولات به طور چشمگيري كاهش پیدا کرد.

 

 

یوبوت های استاندارد را چگونه از یک دیگر تشخیص دهیم؟

حال بیایید درباره یوبوت های استاندارد بدانیم. یوبوت های استاندارد در سال های اخیر در اندازه ها و مدل های مختلف به بازار عرضه شدند. همان طور که در قبل اشاره کردیم، اختراع یوبوت ها سبب شد که حمل و نقل و جا به جایی این سازه ها بسیار آسان شود و به همان نسبت هزینه ها را به صورت چشم گیری کاهش دهد. ما در ابتدا به شما گفتیم که یوبوت ها در اندازه های 13 الی 56 سانتی متر به بازار عرضه می شوند. ولی آیا تمام این اندازه ها استاندارد هستند؟ جواب ما به شما منفی است. تمام اندازه های ارائه شده از این سازه استاندارد نیستند. پس از تحقیقات و آزمایشات بسیار دریافتیم که مناسب ترین و استاندارد ترین اندازه برای یوبوت ها، 52 سانتی متر می باشد.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  یوبوت ارزان

به کارگیری قالب هایی با اندازه های کوچک تر سبب می شود که مقدار مصرفی بتن افزایش یابد و به کارگیری قابل های بزرگ تر باعث کاهش میزان مقاومت و استحکام دال می شود و تاثیری مستقیم بر روی عملیات اجرائی می گذارد و باعث بروز مشکلات اجرائی می شود. یوبوت های استاندارد از 4 پایه تشکیل می شوند که در زیر آن ها تعبیه شده و وجود آن ها باعث ايجاد دال‌های بتني زيرين با ضخامت بيشتر می‌شود. اما یوبوت ها به طور کلی چه مزایا و معایبی دارند؟ بیایید در ادامه به مزایا و معایب این سازه بپردازیم. با ما همراه باشید!

 

 

 

مزایای استفاده از یوبوت

هر سازه ای در صنعت ساخت و ساز دارای معایب و مزایایی است که آگاهی از آن ها باعث می شود که مهندسان بتوانند طرح های بهترین ارائه دهند و کمک بسیاری به ساخت و سازها شود.در این قسمت می خواهیم به مزایای یوبوت بپردازیم. در ابتدا اشاره کردیم که سقف های یوبوت امکان استفاده برای دهانه های بزرگ را ایجاد کردند. شما با استفاده از این سقف ها قادر هستید که دیگر از دال تخت و یا تیرها استفاده نکنید و همین امر باعث کاهش هزینه های اجرائی می شود. سقف های یوبوت با قابلیت عملکرد دو طرفه و توزیع نیرو به صورت مساوی در دو طرف قالب، باعث می شوند که مقاومت سقف بالا برود. به کارگیری سقف یوبوت سبب می شود تا سازه مورد نظر در برابر زلزله بسیار مقاوم باشد.

برای ساختمان هایی که اشکال مختلف و نا مرتبی دارند، انتخاب سقف یوبوت می تواند بهترین گزینه باشد. شما با استفاده از سقف یوبوت قادر خواهید بود که از ستون های نامرتب نیز استفده کنید. هم چنین تاثیر مستقیمی بر کاهش ابعاد، تعداد و تنوع ستون ها خواهد شد. سقف یوبوت در مقایسه با دیگر سازه ها و سقف ها از عایق بندی صوتی مناسبی برخوردار است. هم چنین یکی از مهم ترین امتیازات این سازه، مقاومت آن در برابر آتش سوزی می باشد. به کارگیری سقف های یوبوت باعث ایجاد سرعت در انجام پروژه می شود و پروژه مد نظر در کم ترین زمان و با کم ترین هزینه به انجام می رسد. توجه داشته باشید که کاهش میزان استفاده از بتن و میلگرد در سقف یوبوت، سبب کاهش هزینه ها شده است.

 

 

 

معایب استفاده از یوبوت

همان طور که ذکر شد، هر سازه ای در صنعت ساخت و ساز معایبی را به همراه خود خواهد داشت. یوبوت ها وزن بسیار بالایی دارند و همین مسئله روی مراحل ساخت و ساز اثری منفی دارد. هم چنین در زمان بتن ریزی سقف، بتن ممکن است به قالب های زیرین نرسد و موجب ایجاد مشکلاتی شود. این قالب ها بسیار حساس می باشند و در مراحل ساخت آن باید بسیار مراقب بود؛ چرا که می توانند به راحتی تغییر شکل دهند و یا بشکنند. حساس بودن این قالب ها باعث شده که نگهداری آن ها در کارگاه ها به نوبه خود شرایط خاص و سختی داشته باشد. توجه داشته باشید که یوبوت عمر بسیار کوتاهی دارد و قالب هایی که 4 ماه از زمان ساخت آن ها گذشته باشد، دیگر قابل استفاده نیستند و باید دور ریخته شوند. قابل ذکر است که اگر قصد به کارگیری یوبوت را دارید، از انواع اصلاح شده آن استفاده کنید؛ چرا که در نواع اصلاح شده این سقف ها برخی از معایب رفع شده اند و بروز مشکلات احتمالی در آن ها کاهش یافته است. پس می توان به راحتی از این سقف ها در ساخت و سازهای مورد نظر و صرف نظر از معایب آن ها به کار گرفت؛ به شرطی که از انواع اصلاح شده آن استفاده شود.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  قالب های یوبوت

 

 

صرفه جویی یوبوت ها

استفاده از سقف های یوبوت باعث می شود که در هنگام مرحله بتن ریزی شبکه ای مسطح در بالا و پایین قالب ها ایجاد شود که نتیجه مثبت آن کاهش مصرف مواد اولیه می باشد و در کاهش هزینه ها تاثیری مستقیم دارد. یوبوت ها در مقایسه با دال های سنگین قدیمی در حدود 20 تا 40 درصد بتن کم تری استفاده می کنند. هم چنین در حدود 5 تا 20 درصد کاهش استفاده از فولاد را شاهد خواهیم بود. به طور کلی میزان استفاده از بتن، فولاد و آهن در ساخت این سازه، کاهشی در حدود 15% درصد داشته که بسیار چشم گیر می باشد. به کارگیری یوبوت ها سبب می شود تا شما بتوانید از تعداد طبقات بیش تری بهره مند شوید. کمتر شدن عرض و حجم سقف در طبقات بالاتر و خصوصا برج ها از امتیازات و امکانات ویژه این سقف ها به شمار می رود. وجود دهانه های بزرگ در این سقف ها سبب می شود تا مهندسان در مراحل اجرائی آزادی عمل بیش تری داشته باشند و دهانه های گسترده تا 20 سانتی متر و حتی بیش تر افزایش می یابد.

به طور کلی از یوبوت ها می توان در بیشتر پروژه های فنی مهندسی که در نقشه اولیه خود به سطوح بیشتری نیازمندند استفاده کرد. سطوح بزرگ تری که هم چنان می تواند با کمترین هزینه و مواد اولیه پوشانده شود. توجه داشته باشید که یوبوت های استاندارد در حال حاضر دارای فاکتورهایی هستند که مورد تایید شرکت BBA انگلستان واقع شده اند و ایجاد هر گونه تغییری در این سازه ها سبب می شود که سقف ها از اعتبار و استاندارد خارج شوند و به کارگیری آن ها موجب ایجاد هر گونه مشکل احتمالی شود.

 

 

 


برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.