سقف یوبوت

فناوری سقف یوبوت در ساخت و ساز

سقف یوبوت یا يوبوت ها نوعي سقف هستند كه نخستين بار توسط مهندسين ايتاليايي به اين نام معروف شدند. اين نوع سقف‌ها از جنس پلی‌پروپیلن يا پلی‌اتیلن و يا پلي استايرن می‌باشند و قابل بازيافت هستند. در طي جنگ جهاني اول و دوم يوبوت ها (U-boot يا U-boat) نام قايق هايي بودند كه ارتش آلمان آن ها را به كار می‌گرفت.

يكي از جديدترين انواع سقف‌ها در صنعت ساخت‌وساز، يوبوت ها می‌باشند. اين نوع سقف از دال بتُني توخالی با قالب‌های مكعبي می‌باشد و با توجه به پروژه مدنظر و طراحی‌ها، اندازه آن محاسبه می‌شود. عملكرد يوبوت دوطرفه است و می‌توان گفت كه فشار وارده بر آن در دو طرف يوبوت ها به‌صورت مساوي تقسيم می‌شود. در سيستم سقف‌ يوبوت مجوّف سازي از طريق قرار دادن بلوک‌های يوبوت در بين مقطع دال انجام می‌شود و قرارگیری آن به‌صورت هميشگي و دائمي می‌باشد.

اين نوع سقف‌ها در ايران مورد تأييد وزارت راه و شهرسازي واقع شدند. يوبوت ها همچنين نسبت به دال‌های بتني از وزن كمتري برخوردار می‌باشند. سقف يوبوت از دولایه بتني در بالا و پايين دال‌های مجوّف تشكيل می‌شوند. اين مسئله باعث افزايش استحكام اين سقف‌ها شده است. يكي از نكات قابل‌توجه آن است كه اين سقف‌ها در سال‌های اخير در انواع و اقسام مدل‌های مختلف با نشان استاندارد در ايران مورد استفاده قرارگرفته‌اند. اما از مشكلات آن بالا بودن وزن اين سقف‌ها می‌باشد كه اين مسئله موجب شده تا همه‌ی تمركزها بر روي افزايش طول دهانه و كاهش وزن اين سقف‌ها باشد.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  یوبوت و توضیحاتی پیرامون صنعت ساختمان

 

سقف یوبوت
سقف یوبوت

 

 

اما چگونه يوبوت هاي استاندارد را از يكديگر تشخيص دهيم؟

پس از تحقيقات و آزمایش‌های بسيار بر روي قالب‌های يوبوت دريافتيم كه اندازه مناسب براي سقف يوبوت قالب‌هایی به ابعاد ٥٢ سانتی‌متر می‌باشد. استفاده و به‌کارگیری از قالب‌ها با اندازه‌های کوچک‌تر سبب افزايش مصرف بتن می‌شود و قالب‌هایی كه با اندازه بزرگ‌تر استفاده شوند، باعث می‌شوند مقاومت و سختي دال كاهش يابد و همچنين این مسئله باعث بروز مشكلات اجرائي می‌شود.

همچنين از طرفي استفاده و به‌کارگیری اين اندازه از يوبوت ها سبب می‌شود كه جابه‌جایی و حمل آن‌ها بسيار آسان‌تر باشد. در زير يوبوت هاي استاندارد ٤ پايه تعبيه شده است كه باعث ايجاد دال‌های بتني زيرين با ضخامت بيشتر می‌شوند. يوبوت ها همچنين به‌صورت دوبل هم براي استفاده دهانه‌های بلندتر قابل‌اجرا می‌باشند. حال می‌خواهیم به تاريخچه سقف يوبوت بپردازيم و درباره سير تكامل آن‌ها به شما توضيح دهيم.

در اينجا می‌خواهیم كساني را به شما معرفي كنيم كه در ساخت و تكامل این‌گونه سقف‌ها فعاليت و تأثير بسيار ویژه‌ای داشتند. سقف های وافل و يا دال بتني وافل براي سال ها مورد استفاده قرارگرفته‌اند. از طرفی جوزف لوئیسلامبوت بتن مسلح را مورد استفاده قرار داد. جوزف مونیر يك طرح بسيار جالب براي لوله‌های باغباني بتن مسلح ارائه كرد. فیلیپ بیور از قوس بتني مسلح در ساختمان‌سازی استفاده كرده است.

میلیتین میلانوکویچ نيزآزمايشات گوناگوني بر روي تايل توخالي بتن مسلح انجام داد و دبلیو-کی هات توليد آن را آغاز كرد. لوییس میر به معرفي سيستم تيرچه يك طرفه پرداخت. ایوان بتن پیش‌تنیده را اختراع كرد و به اين طريق با غلبه بر ضعف بتن در كشش، دهانه‌های بلندتر حاصل می‌گردد. از طرفي ديگر دال‌های بتنی توخالی، که به صورت پیش‌ساخته بودند و همچنين اين نوع دال‌ها یک طرفه با استوانه‌های توخالی بودند، اختراع شدند. Tube Assembly نخستين بار توسط بهر موریس معرفي شد.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  نانو در ساختمان سازی

جورگن آی هم دال بتني مجوّف دو طرفه را به كار گرفت و مورد استفاده قرارداد. در اين بين و با گذر زمان شركت كوبياكس هم براي نخستين بار دال بتني مجوّف مخصوص به شركت خود را به بازار عرضه كرد. با اختراعات بسيار و عرضه و به كارگيري اين دال‌ها، در آخر، دال بتني مجوّف يوبوت توسط يك مهندس ايتاليايي به نام روبرتو ايل گرانده اختراع و به بازار عرضه شد. اين اختراع سبب كاهش هزینه‌های حمل‌ونقل شد و توليد گاز دی‌اکسید كربن را در فرآيند توليد اين محصولات به طور چشمگيري كاهش داد.

سقف یوبوت
سقف یوبوت

 

 

 


برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید


 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.