یوبوت

امروزه تکنولوژی به حدی پیشرفت کرده که دیگر استفاده از روش های سنتی ساخت، به صرفه نیست. به همان میزان که تکنولوژی در سایر جنبه ها پیشرفت کرده، عملیات ساخت هم باید مدرنیزه شده و از مصالح امروزی استفاده شود. در این میان، فناوری ساخت سقف های سبک راه حلی خوب برای کاهش بار مرده و افزایش سرعت ساخت است. در این مقاله قصد داریم سقف یوبوت را به عنوان یک تکنولوژی ساخت نوین معرفی کرده و ویژگی های مهم آن را بر شماریم. در این مطلب کاربردی با یوبوت سازه همراه باشید.

به راستی سقف های یوبوت چه سقف هایی هستند؟!

در واقع سقف یوبوت یک دال مجوف است که به وسیله ی یک کمپانی ایتالیایی معرفی و عرضه شده است. می دانیم که در بسیاری از دال ها برای ایجاد حفره، از کره های پلاستیکی استفاده می کنند. اما سقف یوبوت بر خلاف این نوع دال ها، از مخروط های ناقص برای ایجاد حفره در دال استفاده می کند. از لحاظ نوع اجرا، سقف های یوبوت شباهت بسیاری با سقف های کوبیاکس دارند. هم در سقف کوبیاکس و هم در سقف یوبوت، دال ها در محل و با استفاده از قالب، بتن ریزی می شوند.

 

این نوع سقف ها، از بخش های مختلفی تشکیل شده که این بخش ها عبارتند از: قالبهای پلاستیکی ، میل‌گردهای تحتانی و فوقانی و بتن. با اتمام بتن ریزی سقف های یوبوت، در واقع تعدادی زیادی تیر عمود بر هم به وجود می آید که با را به صورت دو طرفه انتقال می دهند. با ایجاد این عملکرد سازه ای دو طرفه، مقاومت دال یوبوت به شدت افزایش می یابد. ناحیه های توپر بتنی، اتصال دال یوبوت با ستون و یا دیوار برشی را تشکیل می دهد. اندازه ی این اتصال به شرایط طرح و میزان بارگذاری بستگی دارد.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  مقاله ای کامل و جامع پیرامون یوبوت

جالب است بدانید که در دال یوبوت از هیچ تیری بیت ستون ها استفاده نمی شود. برای اجرای عمل بتن ریزی، کافی است که فقط تیر هایی را در اطراف دال یوبوت قرار دهند. همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم، با تشکیل تیر های عمود بر هم ( حاصل از شبکه ی میل‌گردها)، نیروها و تنش ها به ستون ها و دیوار برشی منتقل می شوند. در نقاطی که دال به ستون وصل می شود، میزان تنش بسیار زیاد است. برای همین باید در نزدیکی ستون ها، از تعداد قالب ها کم کنیم تا سازه توپر تر و محکم تر باشد.

 

در دهانه های بزرگ و یا زمانی که می خواهیم از شر تیر های آویز دار خلاص شویم، می توانیم از دال یوبوت استفاده کنیم. به توجه به این که در سقف های یوبوت از قالب های جدا از هم استفاده شده و در پی آن نصب سریع و راحت  را داریم، دست طراحی برای طراحی بسیار باز است. در واقع انعطاف پذیری طرح، بسیار افزایش می یابد.

سقف یوبوت از چه المان ها و اجزایی تشکیل می شود؟

این نوع قالب ها از جنس پلی پروپیلن می باشد که می توان از آن برای ساخت سقف های سبک استفاده کرد. قالب ها به صورت جعبه‌ای مخروطی شکل طراحی شده اند تا به نحو احسن پاسخ گوی نیاز های اجرایی بنا باشند. این قالب ها دارای ابعاد ۵۲*۵۲ سانتی بوده و ارتفاع آن ها از ۱۰ تا ۲۸ سانتی متر، بر حسب شرایط پروژه متغیر است. قالب از پایه هایی به اندازه ی ۵ تا ۱۰ سانتی متر تشکیل شده است. اگر شرایط پروژه ایجاب کند، اندازه‌ی پایه های قالب یوبوت می توانند به 20 سانتی متر هم برسند.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  9 استفاده مهم یوبوت در ساختمان

 

قالب های یوبوت به وسیله ی گیره های مخصوص صلب، در جای خود نصب می شوند. طراح با استفاده از این گیره ها می تواند فاصله ی مناسب تیر های عمود بر هم را تنظیم کند. گیره های یوبوت در قسمت بالایی و در داخل شیار ایجاد شده چفت و بست شده و المان های کناری را در نزدیکی هم ثابت نگه می دارد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.