یوبوت از جمله سازه های نوینی است که به تازگی وارد عرصه ساختمان و ساختمان سازی شده است.یوبوت همان دال مجوف دوپوش است که فناوری جدیدی در حوزه فنداسیون و سقف ساختمان ها به شمار می رود.اگر تا کنون مقاله های پیشین ما را در این حوزه نخوانده اید و یا علاقه مندید اطلاعات بیشتری در زمینه یوبوت و انواع آن کسب کنید لطفا کلیک کنید.

ساختمان سازی به سبکی نوین که به ساختمان سازی صنعتی معروف است، علاوه برسبک سازی(که از مهم ترین موارد ستفاده یوبوت است ) ساختمان موجب بالا بردن سرعت اجرا و کاهش هزینه های ساختمانی، مقاوم نمودن ساختمان و بازگشت سریع سرمایه صاحبان مشاغل و املاک می شود. استفاده از یوبوت و انواع یوبوت مثل یوبوت اصلاح شده یوبوت تکی یوبوت دوبل از فناوریهای نوین مورد استفاده در ساختمان سازی که حدود 10 سال پیش به تایید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن نیز رسیده است، یوبوت یا سیستم دال مجوف بتن مسلح با بلوک های تو خالی ازجنس پلی پروپیلن است. جایگاه بسیار خوب سیستم های دال مجوف ( یوبوت ) در کشورهای مختلف جهان و به ویژه کشورهای اروپایی، به دلیل صرفه جویی بیشتر در مصرف بتون و میلگرد در مقایسه با سیستم های مشابه، سهم بالایی از بازار را تصاحب نموده است. کاربرد دال مجوف یوبوت برای فونداسیون و برای سقف میباشد. سقف یوبوت دربرگیرنده ی تعدادی تیرچه است که قالب ها با فاصله روی آرماتوربندی بر روی آن استقرار یافته و در طی دو مرحله بتن ریزی صورت می پذیرد. جالب است بدانید که سقف یوبوت به صورت I شکل و دارای رفتاری دوطرفه بوده و  با کاهش ضخامت سقف نسبت به سایر سقفهای موجود در ساختمان های مشابه ارتفاع تمام شده ساختمان کم می شود، به علاوه اغلب تیرهای میانی و تیرهای آویزدار برداشته که نیاز به سقف کاذب احساس نمی شود و فضای خام که دارای کیفیت بالا است را در اختیار کاربر میگذارد.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  توضیحاتی پیرامون سقف یوبوت

مزایا و نکات مثبت

از مزایای یوبوت ها می توان به استفاده بهینه از مصالح، نیروی انسانی و زمان اجرا و سریع سازی، میلگردهای کششی و میلگردهای عرض و حرارتی و قالب های ماندگار ، ایمن سازی، سبک سازی اشاره کرد. سقف یوبوت در مقایسه با سقف تیرچه یونولیت حاوی مزایایی نسبت به سیستم دال های تخت می باشند، مثل طراحی دهانه های بالای 12 متر بدون نیاز به کابل و کشیدگی، کاهش یا مرده سازه، امکان اجرا بیش از سه طبقه و ارتفاع 10 متر و کاهش 40 درصدی ستون ها در سازه. اگر قصد طراحی دال های یوبوت را دارید نرم افزار Safe به شما پیشنهاد می شود.

قالب یوبوت اصلاح شده‌

یکی از معایب یوبوت این است که در روش بتن‌ریزی دال‌هایی که در آنها از قالب‌های یوبوت تک و دوبل با ابعاد ۵۲ در ۵۲ سانتیمتر استفاده شده‌، باید از بتن با روانی (اسلمپ) بالا به همراه فوق روان‌کننده استفاده نمود و همچنین ویبره کردن بتن جهت پرشدن زیر قالب‌ها باید با دقت بالا انجام شود. در غیر این صورت بتن به زیر قالب‌ها نفوذ نکرده و نتیجه آن، ایجاد حفره در زیر سقف می شود.

قالب اصلاح شده با هدف برطرف نمودن این مشکل با ابعاد ۳۰ سانتیمتری تولید می‌شود. همچنین با توجه به حجم بسته قالب‌ها، امکان ورود بتن به داخل آنها وجود ندارد‌. تولید این قالب‌ها به صورت بادی بوده و در نتیجه هزینه کمتری به نسبت قالب‌های تک و دوبل خواهند داشت.

یکی از معایب اصلی این قالب‌ها مصرف بتن بیشتر نسبت به قالب دوبل است. از آنجایی که حداقل فاصله بین قالب‌ها‌ ۱۰ سانتیمتر در نظر گرفته شده، به دلیل کوچکتر بودن قالب‌های اصلاح شده به نسبت قالب دوبل، تعداد تیرهای ایجاد شده در یک سطح مشخص بیشتر و در نتیجه وزن آن نیز بیشتر است.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  یوبوت تهران

قالب تک

این نوع قالب اولین نوع یوبوت استفاده شده در صنعت ساختمان بوده‌ و به صورت یک تکه است. این قالب‌ها دارای بندهایی در چهار طرف خود هستند که علاوه بر تعیین فاصله بین قالب‌ها بنا به سلیقه طراح، باعث حرکت کمتر آن ها در هنگام بتن‌ریزی می‌شود. وجود پایه‌های موجود در زیر قالب‌ها با ارتفاع‌های مختلف باعث ایجاد لایه پایین با ضخامت‌های مختلف می‌شود و تعادل یوبوت را به دلیل قرار گرفتن کامل بر روی کف بر‌قرار می‌کند.

بزرگترین عیب این قالب‌ها امکان ورود بتن به داخل قالب‌ها در صورت بتن‌ریزی نا‌مناسب بوده که در این صورت فرض اصلی طراحی سازه که وجود حفره‌های خالی در سقف می‌باشد زیر سوال می‌رود.

عیب دیگر این نوع قالب‌ها بتن‌ریزی در دو لایه است که ممکن است باعث ایجاد درز سرد افقی در بتن شود. همچنین با توجه به شکل قالب‌ها تمرکز تنش در حد فاصل لایه بتن پایین و تیر ایجاد شده در بین دو یوبوت به دلیل زاویه تند زیاد است.

قالب دوبل

این قالب‌ها  نسل دوم یوبوت هستند. از آنجایی که ورود بتن به داخل قالب های تک باعث از بین رفتن فرض اولیه طراحی می‌شود، در بسیاری از موارد بتن به داخل قالب وارد شده است.‌ بايد به صورت احجام كاملاً بسته از هر طرف، توليد شوند تا از ورود بتن به داخل قالب جلوگيري به عمل آيد. بتن‌ريزی كل مقطع سقف شامل فضای زير، بين و بالای قالب‌ها بايد از آغاز تا پايان به صورت عملياتی پيوسته انجام شده و از به وجود آمدن اتصال سرد بين لايه‌ها دوری شود. این امر باعث تولید قالب‌های دوبل با حجم کاملاً بسته می‌شود. شکل و ابعاد این قالب‌ها دقیقاً مشابه قالب‌های تک بوده با این تفاوت که از دو تکه بر روی هم ساخته می‌شوند.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  بررسی کلی یوبوت و معایب و مزایا و انواع آن

به دلیل بسته بودن حجم این قالب ها امکان نفوذ بتن به داخل آنها از بین می‌رود و دال ایجاد شده کاملاً منطبق با ضوابط طراحی و آیین‌نامه خواهد بود. دو تکه بودن این قالب‌ها باعث می‌شود حجم مورد نیاز در حمل و انبار کاهش یابد و هر قطعه در محل پروژه به صورت حجم بسته در می‌آید. از معایب این نوع قالب می توان به هزینه بالاتر تولید و زمان بر بودن آن اشاره نمود.

در صورتی که به اطلاعات بیشتری احتیاج دارید می توانید با مشاوران ما در تماس حاصل فرمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.