آیا مقالات قبلی یوبوت سازه را با موضوع یوبوت و تاریخچه آن مطالعه کرده اید؟؟؟

توضیحات سقف یوبوت

یوبوت و استفاده از آن یکی از فن آوری های جدید مورد استفاده در صنعت ساختمان که در سال 1388 به تایید مرکز تحقیقاتساختمان و مسکن رسیده ، دال مجوف دوپوش (U-boot) دال مجوف که کاربرد آن در سقف و فونداسیون ساختمانها می باشد، از ترکیب نوآورانه بتن، میلگرد و قالب هایی از جنس پلی پروپیلن ساخته می شود

موارد استفاده یوبوت

از سازه یوبوت می توان در اغلب پروژه های فنی مهندسی که نیاز به سطوح بزرگ دارد با مزیت کاهش مصرف بتن و غیره و در نتیجه کاهش وزن و در نتیجه تعداد طبقات بیشتر و عدم نیاز به فنداسیون سنگین و عظیم استفاده کرد.

یک راه حل و روش ایده آل و مدرن برای خلق پروژه های با سطوح عظیم و گنجایش بالاست و اجازه ساخت سازه های افقی بدون کابل های نگهدارنده و ستون های متعدد و متوازن را می دهد که دلیل آن پشته ای و پیمانه ای بودن , کم وزن بودن آن است.

شرکت دال فرم با داشتن نمایندگی یوبوت ایران مفتخر است که اولین و معتبرترین شرکت تامین قالب یوبوت در ایران و سرمنشا پیدایش شرکت های سیستم سقف یوبوت است و قیمت یوبوت را به علت تولید آن در کارخانه در کمترین حد خود نگه داشته است. البته اخیرا شرکت هایی احجامی با نام یوبوت اصلاح شده تولید و توزیع کرده اند که به هیچ وجه مورد تایید نمی باشد زیرا این احجام غیراستاندارد فاقد گواهینامه معتبر بین المللی هستند. یوبوت استاندارد دارای ویژگی ها و فاکتورهایی است که شرکت BBA انگلستان آن را تایید کرده و تغییر آن باعث خارج شدن تولیدات از اعتبار و ویژگی های ممتاز این محصول می شود

بحث معماری یوبوت

سقف های شبکه به دلیل وجود تیرهای اصلی و فرعی که همانند ساقه های زیر برگ درختان هستند از  یک زیبایی خاصی برخوردارند و شاید دیگر نیازی به طراحی و اجرای سقف کاذب جهت زیبایی وجود نداشته باشد ، در صورتی که سقف های یوبوت صاف بوده و حتما جهت زیبایی نیاز به طراحی و اجرا ی سقف کاذب دارند .

بحث تاسیساتی یوبوت

در سقف های شبکه به دلیل خالی بودن آکس میانی سقف عبور لوله ها و کانال های تاسیساتی در داخل سقف امکان پذیر است ولی درسقف های یوبوت به دلیل وجود یوبوت و پر بودن سقف  این امکان وجود ندارد .

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  توضیحاتی پیرامون سقف یوبوت

ضمنا در صورت اجرای تاسیسات زیر سقف یوبوت ارتفاع طبقه به شدت کوتاه می شود مگر آنکه قبلا پیش بینی شده باشد که در این صورت کل سقف بالا رفته و سازه سنگین تر و غیر اقتصادی تر می شود.

در صورتی که پس از اتمام اسکلت تغییر نقشه ای در خصوص عبور رایزر عمودی داشته باشیم در سقف های یوبوت قطعا منجر به قطع شدن  تیر می شود ولی در سقف شبکه این قابلیت را دارد که فقط از داخل پانل رد شده و تیرهای اصلی و فرعی قطع نشوند.

مزیت سقف شبکه

میدانیم بتن فاقد مقاومت کششی می باشد.

با مقایسه اشکال I و T میتوان متصور شد که در مقطع I شکل بتن در بال پایین به کشش افتاده و فقط باعث افزایش بتن مصرفی شده است.

این بتن اضافه باعث سنگین تر شدن وزن سقف شده و نهایتا” باعث افزایش نیروی برش پایه زلزله می شود.

در صورتی که هیچ کدام از دو سیستم پس تنیده نباشد، به راحتی می توان گفت مصرف بتن و میلگرد در سقف یوبوت بیشتر از سقف شبکه می باشد و دلیل آن این است که هرچقدر تعداد تیرهای بتنی چه اصلی و چه فرعی بیشتر باشد مسلما” نیاز به آرماتور برشی بیشتری داریم و هرجا که بتن وجود داشته باشد باید میلگرد هم باشد تا بتواند تنش های کششی را تحمل کند.با مقایسه دو سیستم می توان گفت سطح بتن سقف یوبوت تقریبا 43/1 برابر سقف شبکه می باشد.پس بنابراین با در نظر گرفتن p(min) (حداقل میلگرد طبق آیین نامه) که باید رعایت شود بتن و میلگرد مصرفی در سقف یوبوت تقریبا 43% بیشتر از سقف شبکه می باشد.

قالب بندی هر دو سیستم تقریبا یکسان می باشد.

فاصله شبکه ها در سقف های تیردال حدودا“ بین 1/5 تا 5 متر متغیر می باشد. ولی این فاصله در سیستم یوبوت حدود 60 سانتیمتر است.

قالب بندی سقف شبکه (تیر و دال) به دو حالت امکان پذیر است :1-بصورت تخت  2-بصورت وافل 

درحالت 1 : باید در طراحی سازه سعی شود ارتفاع پوترهای فرعی یکسان انتخاب شود تا ازقالب بندی تخت استفاده کنیم ، سپس بعد از قالب بندی و اجرای آرماتور پوترهای فرعی ، حدفاصل روی قالب و زیر دال و برهای پوترهای اطراف را با یونولیت سفارشی و یکپارچه پر کرده بعد اقدام به بستن آرماتور دال میکنیم. در این حالت پس از باز کردن قالب ، شبکه پوترها و یونولیت بین آن دیده می شود.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  بهترین ها در سازه ها

درحالت 2 : کل قالب بندی کاملا” به پوترها و دال مماس است و هیچگونه فاصله ای ندارد.از نظر آرماتور بندی با توجه به کاتالوگ های سقف یوبوت که به صورت تیرچه های عمود برهم می باشند بسیار آرماتوربندی مشکل و تخصصی دارد که این امر اجرا و  نظارت صحیح بر آرماتور بندی در سقف های بزرگ را بسیار دشوار و شاید غیر ممکن کند.

در سقف یوبوت به غیراز عناصر بتن و آرماتور عنصر سومی نیز وجود دارد به نام یوبوت ؛ که با توجه به نحوه ساخت آن که عموما از جنس پی وی سی (pvc) پسماندها و بازیافت شده از منابع مختلف می باشد علاوه بر تحمیل هزینه بیشتر، امکان انتقال میکروب ، ویروس و باکتری را نیز دارد .( مخصوصا” اگر پسماند بیمارستان ها باشد . )

اجرای این نوع سقف ها(یوبوت) حتما نیاز به متخصص دارد و قرارداد بستن با شرکت های مخصوص این نوع سقف اجتناب ناپدیر می باشد.

ولی سقف شبکه بسیار متداول و ساده بوده و هر اکیپ اجرایی بتن آرمه توانایی ساخت آن را دارد.

اجرای سازه های بتنی در دو مرحله کلی انجام می شود. 1-   ساخت بتن و بتن ریزی  2-  عمل آوردن بتن

در بتن ریزی سقف یوبوت حتما باید در دو مرحله انجام شود تا یوبوت ها از جای خود بلند نشوند ، که این امر امکان ویبر زدن کلی را از بین می برد و سقف نیز 2 تیکه اجرا می شود. ضمنا” توجه داشته باشید ، زیر قالب های یوبوت را نمی توان ویبره زد . همچنین در اغلب موارد یوبوت ها بیشتر از 4 روز نمی توانند در معرض مستقیم آفتاب قرار گیرند چون شکننده شده و قابل مصرف نمی باشند و باید دور ریخته شود. این امر هم برای سرمایه گذار و هم برای محیط زیست زیان آور می باشد.

مزایای فنی و اجرایی یوبوت

مزایای فنی و اجرایی یوبوت در ادامه مطلب

مزایای اجرائی

 1. ایجاد دهانه ها و کنسول های بزرگتر
 2. کاهش میزان انتقال صوت، حرارت و لرزش
 3. امکان حذف تیرها و ایجاد دال تخت
 4. بهبود عملکرد لرزه ای
 5. امکان ایجاد شکل ها و بازشوهای بزرگ و نامنظم در سقف
 6. امکان ستون گذاری نامنظم

مزایای فنی :

 1. امکان حذف تیر بین ستون ها و یا استفاده از تیرهای پنهان بدون آویز که مکان یابی بهینه ستون ها را فراهم می نماید.
 2. توزیع متقارن نیروها در نقاط مختلف دال سقف.
 3. کاهش تعداد ، ابعاد و تنوع ستون ها.
 4. قابلیت طراحی بهتر پلان معکوس به جهت حذف تیرهای میانی.
 5. افزایش قابل ملاحظه سختی دال سقف با افزایش جزئی وزن آن که کنترل خیز سقف را تسهیل نموده ، امکان افزایش فاصله ستونها و اجرای سازه های با دهانه بزرگ را فراهم می نماید.
 6. کارائی بهتر سقف از نظر عایق بندی صوتی و لرزش صفحه ای.
 7. کاهش بارهای وارده بر خاک (در صورت استفاده از یوبوت در فونداسیون) و امکان حذف یا کاهش تعداد و ابعاد شمع ها در خاکهای سست.
 8. ایمنی بالا در برابر آتش سوزی و تامین نیازهای فنی
برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  از یوبوت بیشتر بدانیم

روش طراحی برای اجرا

مبانی طراحی  دال مجوف دوپوش  : U-Boot

استفاده از این نوع سقف بتنی در ساختمان هایی با اسکلت بتن مسلح مندرج در استاندارد ۲۸۰۰ ایران مجاز است.

لازم است ضوابط و محدودیت های لرزه ای مربوط به این ساختمان ها مطابق استاندارد ۲۸۰۰ ایران و مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان ایران رعایت شود و در ساخت و طراحی و اجرای اسکلت این ساختمان ها ضوابط مبحث ۹ و آیین نامه ACI 318-08 رعایت شود.

مطابق استاندارد ۲۸۰۰ ایران استفاده از این سیستم سقف به همراه ستون های بتن آرمه به عنوان سیستم قاب خمشی منحصرا در ساختمان های ۳ طبقه یا کوتاهتر از ۱۰ متر مجاز است.

در صورت تجاوز از این حد تنها در صورتی استفاده از این سیستم سازه ای مجاز است که مقابله با انواع نیروهای جانبی وارده توسط دیوارهای برشی بتن مسلح تامین شود.

در این سیستم بخصوص در حالت بزرگ بودن دهانه ها و وجود نیروی ثقلی قابل ملاحظه در نظر گرفتن تمهیدات خاص به منظور کنترل برش پانچ (برش سوراخ کننده) بسیار حائز اهمیت می باشد. یکی از راهکارها برای این منظور، حذف قالب در نواحی نزدیک ستون هاست. که همانطور که در مقاله ” مش بندی ” گفته شد، بکار بردن قابلیت مش بندی اتوماتیک در نرم افزار را، از کاربر سلب می کند.

این دال ها قابلیت ترکیب با کابل های پیش- تنیده را جهت پوشش دهانه های بزرگ دارد.

برای طراحی این دال ها از نرم افزار safe  یا adapt استفاده می گردد.

مجموعه یوبوت سازه تولید کننده انواع یوبوت های سقفی است. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در خصوص یوبوت احتیاج دارید می توانید با مشاوران ما در یوبوت سازه تماس حاصل فرمایید

اگر علاقه مندید بیشتر درباره یوبوت و مزایای آن بخوانید کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.