یوبوت و تاریخچه آن و همچنین معرفی آن موضوع اصلی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.در مقاله های قبلی درباره یوبوت صحبت کردیم و توضیح دادیم یوبوت چیست اگر مقاله های پیشین ما را نخوانده اید کلیک کنید

بیشتر از تاریخچه یوبوت بدانیم

یوبوت (U-boot یا U-boat) نام زیردریایی های جنگی بود که ارتش آلمان در خلال جنگ های اول و دوم جهانی از آن استفاده می کرد. از آنجا که این قالب ها حین عملیات اجرا درون دال بتنی مدفون می شوند، این سقف برای اولین بار توسط مهندسین ایتالیایی به این نام نامگذاری شد

سقف یوبوت یک سیستم دال بتنی مجوف ( توخالی ) با قالب های مکعبی ماندگار با عملکرد دوطرفه می باشد. در اینگونه دال های بتنی، مقدار بتن مصرفی بواسطه استفاده از قالب های توخالی کاهش یافته و بار اعمالی به صورت دوطرفه توزیع می گردند. در این سیستم، مجوف سازی بوسیله قراردادن بلوک های یوبوت در میان مقطع دال و به صورت ماندگار انجام می شود. از آنجا که این بلوک ها درون دال مدفون بوده، سطح زیرین دال کاملأ مسطح می باشد. با استفاده از قرار دادن بلوک ها درون دال بتنی می توان مقاومت و سختی دال را به نحو چشمگیری افزایش داد؛ به گونه ای که دهانه های بلند را بدون استفاده از فناوری ویژه ای مانند پیش تنیدگی اجرا نمود.

این سیستم پس از نسل نخست در مجوف سازی دال های بتنی با استفاده از گوی های پلاستیکی (کوبیاکس)، بعنوان نسل دوم شناخته می شود. در ایران، این سقف در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بررسی شده و مورد تأیید قرار گرفته است. ضرورت استفاده از این نوع سقف، استفاده از دال بتنی مسلح با مقطعی بهبود یافته است که علاوه بر تأمین ضوابط کنترلی، در دهانه های بزرگ نیز مجاز به استفاده باشد و نسبت به دال های بتنی مشابه از وزن کمتری برخوردار باشد. سقف یوبوت از دو لایه بتنی مسلح در بالا و پایین دال مجوف تشکیل شده است. حد فاصل این دو لایه با قالب هایی به نام «یوبوت» پر می شود. این قالب ها همانند بلوک های سفالی و یا پلی استایرنی دارای هندسه مکعبی اما توخالی می باشد. نکته حائز اهمیت، استفاده از قالب های یوبوت استاندارد با توجه به پیدا شدن انواع و اقسام قالب ها در کشور طی سال های اخیر است.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  توضیحاتی پیرامون سقف یوبوت

مشکل اصلی دال ها در ساختمان های بتنی، وزن بالای آن ها است که طول دهانه ها را محدود می کند. به این دلیل، فناوری های نوین بتنی مسلح مانند دال بتنی مجوف یوبوت بر روی افزایش طول دهانه و همچنین کاهش وزن و یا غلبه بر ضعف طبیعی بتن در کشش متمرکز شده اند.

 

آیا می دانید مزایای استفاده از این قالب ها در صنعت ساختمان چیست؟؟

موارد استفاده:

از سازه یوبوت می توان در اغلب پروژه های فنی مهندسی که نیاز به سطوح بزرگ دارد با مزیت کاهش مصرف بتن و غیره و در نتیجه کاهش وزن و در نتیجه تعداد طبقات بیشتر و عدم نیاز به فنداسیون سنگین و عظیم استفاده کرد.

امتیازات یوبوت در صنعت ساختمان

نه امتیاز ویژه یوبوت در صنعت ساختمان را به صورت زیر معرفی می کنیم

 

 

1- افزایش تعداد طبقات

امکان رسیدن به طبقات در یک ساختمان با ارتفاع ثابت (خصوصا برج ها) از طریق کمتر شدن حجم و عرض سقف فراهم می شود.

2-دهانه بزرگتر و آزادی عمل معماران و فضاهای بزرگتر

3- ضخامت دال های کاهش یافته

: دال های نازک تر اما با وزن و قدرت مساوی با دال های حجیم و سنگین سنتی

4- کاهش در تعداد ستون ها

: اجرای سیستم سقف یوبوت که باعث حذف ستون های اضافی می شود به انعطاف پذیری ساختمان کمک می کند.

5- کاهش وزن بار کلی ساختمان بر روی ستون ها و فنداسیون

که اثرات ضد لرزه ای و مقاومت در برابر زلزله را شامل می شود.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  جدید ترین های صنعت ساختمان یوبوت ، هبلکس ، کف کادب

6- کاهش پی (فنداسیون)

: با کاهش وزن سازه نیاز به فنداسیون عمیق هم از بین می رود و عمق آن کمتر می شود و هزینه ها به طبع کمتر می شود.

7- بهبود رفتار صوتی و انتقال کمتر صوت و عایق صدا شدن ساختمان.

8-ضد حریق شدن ساختمان

: سقف یوبوت ضد حریق است و باعث عدم انتقال آتش و فروریختن ساختمان می شود.

9-میزان میانگین صرفه جویی در مصرف مواد اولیه مانند آهن و فولاد و بتن

در حدود 15% تخمین زده شده است و در نهایت همه این ها به کاهش هزینه و نیاز به نیروی انسانی کمتر منجر می شود

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.