اگر با یوبوت آشنا نیستید بهتر است مقاله های قبلی ما را بخوانید

مفهوم سیستم دال مجوف یوبوت

امروزه از دالهای تخت بتنی با آرماتورگذاری معمولی می توان در دهانه های بزرگ استفاده نمود . تغییرات جدید انجام شده در آیین نامه های طراحی و امکان استفاده از تکنولوژی های جدید باعث کاهش وزن دال و هزینه های اجرایی آن شده است.

 

برخی از پیشرفت های انجام شده در زمینه تکنولوژی بتن مسلح و دلایل اجرای دال های تخت بتنی در دهانه های بلند به ترتیب زیر می باشد:

– استفاده از آرماتورهای فولادی با مقاومت بالا
– استفاده از آرماتور منفی در وجه فوقانی دال به منظور کاهش تغییر شکل ها در دال های چند دهانه
– استفاده از بتن مقاومت بالا در دال ها
– استفاده از سیستم های قالب بندی جدید که علاوه بر امکان ایجاد هندسه دلخواه دال، باعث کاهش هزینه های اجرایی نیز می گردد.
یک طراح می تواند با توجه به وجود انواع سیستم های سقف بتن آرمه، سیستم سقف مناسب و اقتصادی را انتخاب کند. در انتخاب سیستم سقف بتن آرمه، علاوه بر اقتصاد طرح می بایست به نکات زیر توجه داشت:
– سقف باید مقاومت کافی در برابر بارهای اعمال شده را داشته باشد.
– به منظور محدود نمودن مقادیر تغییر شکل ها تحت بارگذاری های دایم و غیر دایم می بایست سختی مورد نیاز دال فراهم گردد.
– با افزایش ابعاد دهانه ها، معیار سختی از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. در این حالت امکان دارد به جای معیار مقاومت، معیار سختی تعیین کننده ابعاد اصلی باشد.
همانطور که در بالا اشاره شد با افزایش سختی دال می توان دهانه های بیشتری را پوشش داد. این امر که به یاری سیستم های قالب بندی امکان پذیر شده است باعث ایجاد دال های متفاوت با سختی های متفاوت می گردد که برخی از آنها عبارتند از:
– دال تخت
– دال تخت کتیبه دار (قارچی)
– دال با تیرهای فرعی
– دال مجوف
در دالهای مجوف، استفاده از یک شبکه تیر متعامد در زیر دال اصلی، باعث کاهش حجم بتن ریزی، آرماتورگذاری و در عین حال کاهش وزن سقف می گردد. با این وجود در این سیستم سختی مقطع دال افزایش می یابد. این افزایش سختی به دلیل ایجاد مقطع T شکل در دال می باشد. دال مجوف دوپوش (یوبوت) نیز با الهام از دالهای مجوف و با تغییر مقطع از T به I و در نتیجه افزایش بیشتر سختی دال بوجود آمده است.
این فن آوری که در سال 1388 به تایید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن رسیده است از ترکیب نوآورانه بتن، میلگرد و قالب هایی ازجنس پلی پروپیلن ساخته شده و با قرارگیری این قالب ها در میان بتن و حذف بتن ناکارآمد علاوه بر کاهش وزن دال و مصرف بتن باعث افزایش سختی دال می گردد.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  سقف یوبوت

تاریخچه دال مجوف

امروزه در صنعت ساختمان ، تکنولوژی های نوین بی شماری در خدمت سازندگان و مجریان قرار گرفته است. این تکنولوژی ها عموما در راستای یکی از مزیت های کاهش هزینه های ساخت ساز یا افزایش سرعت اجرا و یا توجیه فنی بوده و کمتر دیده می شود یک تکنولوژی نوین دو و یا هر سه مزیت را به همراه داشته باشد

دال مجوف قالب ماندگار یا حبابی نیز یکی از این تکنولوژی های نوین بوده که حدود 27 سال است در اکثر نقاط جهان از آن استفاده می شود. چهار نوع تکنولوژی دال مجوف قالب ماندگار تاکنون ارائه شده که هرکدام با توجه به زمان ارائه از مزایایی نسبت به تکنولوژی قبل خود برخوردارند. در ایران نیز این تکنولوژی با استقبال زیادی روبه رو بوده و هست . بطوریکه در زمینه تولید قالب ها ، طراحی سازه و اجرای آن حدود 30 شرکت فعالیت تخصصی داشته و دارند. لازم بذکر است اکثر این تکنولوژی های دال مجوف در ایران بطور انحصاری توسط شرکت های خاص ارائه شده و حق هرگونه کپی برداری و فعالیت در این زمینه بدون هماهنگی شرکت مربوطه پیگرد قانونی دارد.

در ادامه به بررسی تاریخچه ، مزایا و معایب و شرکت های ارائه دهنده تکنولوژی های دال مجوف در ایران می پردازیم.

1- بابل دک (Bubble deck)

سال ارائه تکنولوژی : 1990 میلادی

کشور : دانمارک

مخترع : joergen breuning

شرکت ارائه دهنده در ایران : بنا سازان فرنام (انحصار در ارائه تکنولوژی)

این تکنولوژی به عنوان اولین تکنولوژی دال مجوف در دنیا شناخته شده است. گوی های کروی ساده مستقیما بین شبکه آرماتور زیر و رو (ضعف در کاور میلگرد) قرار می گیرد . از آنجایی که مش بندی روی کره ، کار دشواریست ، لذا در این تکنولوژی میبایست در کارخانه مش زیر و رو تهیه و قالب های کروی بین آنها قرار گرفته و به سایت پروژه انتقال یابد. هزینه انتقال آرماتور های پیش ساخته به محل قرارگیری در سقف به عهده ی کارفرماست. ضمن اینکه هزینه های آرماتور بندی (جهت تقویتی ها ی زیر و روی آرماتور سقف) و همچنین اورلب قابل توجه میلگرد های مش زیر و رو به قوت خود باقیست.

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  یوبوت شهرکرد

 

سقف دال مجوف

امروزه از دال‌های تخت بتنی با آرماتورگذاری معمولی می‌توان در دهانه‌های بلند استفاده نمود. تغييرات جديد انجام شده در آيين نامه‌های طراحی و امکان استفاده از تکنولوژی‌های جديد باعث کاهش وزن دال و هزينه‌های اجرايی آن شده است. برخی از پيشرفت‌های انجام شده در زمينه تکنولوژیبتن مسلح و دلايل اجرای دال‌های تخت بتنی در دهانه‌های بلند به ترتيب زير است.

 • استفاده از آرماتورهای فولادی با مقاومت بالا
 • استفاده از آرماتور منفی در وجه فوقانی دال به منظور کاهش تغيير شکل‌ها در دال‌های چند دهانه
 • استفاده از بتن مقاومت بالا در دال‌ها
 • استفاده از سيستم‌های قالب بندی جديد که علاوه بر امکان ايجاد هندسه دلخواه دال، باعث کاهش هزينه‌های اجرايی نيز میشود.

‌در انتخاب سيستم سقف بتن آرمه، علاوه بر اقتصاد طرح می‌بايست به نکات زير توجه داشت.

 • سقف بايد مقاومت کافی در برابر بارهای اعمال شده را داشته باشد.
 • به منظور محدود نمودن مقادير تغيير شکل‌ها تحت بارگذاری‌های دائم و غير دائم می‌بايست سختی مورد نياز دال فراهم شود.
 • ‌با افزایش ابعاد دهانه‌ها، معیار سختی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. در این حالت امکان دارد به جای معیار مقاومت، معیار سختی تعیین کننده ابعاد اصلی باشد.

‌با افزایش سختی دال می‌توان دهانه‌های بیشتری را پوشش داد. این امر که به یاری سیستم‌های قالب بندی امکان پذیر شده و باعث ایجاد دال‌های متفاوت با سختی‌های متفاوت می‌شود که برخی از آنها به شرح زیر است.

 • دال تخت
 • ‌دال تخت کتیبه دار (قارچی)
 • ‌‌دال با تیرهای فرعی
 • دال مجوف

 

 

مجموعه یوبوت سازه تولید کننده انواع یوبوت های سقفی است. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در خصوص یوبوت احتیاج دارید می توانید با مشاوران ما در یوبوت سازه تماس حاصل فرمایید

برای خواندن مطالب مرتبط کلیک کنید  9 استفاده مهم یوبوت در ساختمان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.