یوبوت(u-boot) محصولی است که با هدف سبک کردن دال های سقف و پی های گسترده طراحی شده است. این محصول از جنس پلیمر بوده اما پایه هایی از جنس پلی پروپلین دارد. دال یوبوت تیرچه هایی عمود بر هم دارد که آن را قادر می سازد تا با را به صورت دو طرفه انتقال دهد. دال یوبوت دالی مجوف است که در رده ی دال های قالب ماندگار تقسیم بندی می شود. یعنی پس از بتن ریزی، قالب یوبوت در آن می ماند و قابل جدا کردن نیست. این مجوف بودن هم وزن سازه را کمتر می کند و هم میزان بت ریزی را به حد اقل ممکن می رساند.

 

یوبوت سازه
یوبوت

 

 

 

 

 

نوار های عمود بر هم در سقف uboot

کم شدن وزن سازه، منجر می شود که ساختمان در برابر بارهای جانبی (باد و زلزله) عملکرد بهتری داشته باشد. از طرفی کم شدن حجم بتن ریزی، هزینه ها را بسیار کم کرده و ساختمان را برای خریدار مقرون به صرفه می کند. نوار هایی به صورت عمود بر هم در دال های یوبوت وجود دارند که نقش بابری داشته و از خیز زیاد دال جلوگیری می کنند. این نوار های مورد استفاده در دال یوبوت، I شکل هستند. حضور تیر های I شکل در دال یوبوت این امکان را برای سازندگان فراهم می کند که از این دال ها برای پوشش دهانه های بزرگ‌تر استفاده کنند.

 

معنای اصلی سقف یوبوت (سقف دال مجوف)

در گذشته، امکان استفاده از دال های بتنی با آرماتور گذاری معمولی، در دهانه های بلند فراهم نبود. اما امروزه، به خاطر ظهور تکنولوژی های نوین، آیین نامه های اجرایی تغییرات اساسی کرده است. این تکنولوژی ها، با به حداقل رساندن وزن دال بتنی، عملکرد سازه ای آن را بهبود بخشیده و آن را آماده ی استفاده در دهانه های بلند می کنند. یکی از این تکنولوژی های نوین، سقف مجوف است.

 

استفاده از سقف یوبوت در ساختمان های بلند مرتبه

در آسمان خراش ها، برج ها و یا ساختمان هایی با سقف مرتفع، برای جلوگیری از ایجاد ترک در سقف می توان از دال های یوبوت استفاده کرد. این دال ها، عملکرد سازه ای خوبی در برابر ساختمان های بلند مرتبه دارند. دال های بتنی معمولی، برای استفاده در دهانه های کوچک هستند. اگر از این دال ها بخواهیم در دهانه های بزرگ‌تر استفاده کنیم، باید تیرهایی با آویزهای بلند ایجاد کنیم که این خود هزینه ها را دو چندان می کند. برای جلوگیری از این مشکل، استفاده از سقف یوبوت، بهترین راه حل است. سقف های یوبوت با حداقل میزان بار مرده و کمترین میزان مصرف بتن، بهترین عملکرد سازه ای را برای ما فراهم می کنند.

 

هدف اصلی استفاده از قالب های uboot

همان طور که می دانیم، بتن هایی که در مرکز دال هستند، از نظر سازه ای هیچ کاربردی نداشته و در انتقال بار نقشی ندارند. بیش‌ترین میزان باربری، توسط بتن هایی که در دورترین نقطه از تار خنثی هستند، انجام می گیرد. در این راستا، رسالت اصلی از قرار دادن قالب های یوبوت در دال، از بین بردن بتن های نا کارآمد است. این کار در حین اینکه بار مرده را کم می کند، سختی دال یوبوت را زیاد کرده و آن را آماده ی استفاده در دهانه های بزرگ می سازد. جالب است بدانید که قالب های یوبوت، هیچ عملکرد سازه ای ندارند. از این قالب ها فقط جهت ایجاد حفره در دال، استفاده می شود. قالب های یوبوت بعد از سفت شدن بتن، از دال خارج نمی شوند. به همین دلیل به این دال ها، دال های قالب ماندگار می گویند.

 

مزایای دال یوبوت نسبت به دال مجوف معمولی

در دال های مجوف، از یک شبکه ی تیر عمود بر هم در زیر دال استفاده می شود. این شبکه ی عمود بر هم مقطع دال را به فرم T درآورده و بارها به شکل دو طرفه منتقل می سازد. اما دال یوبوت به جای مقطع T شکل، از فرم مقطع I شکل استفاده می کند که سختی بسیار بیشتری دارد. تکنولوژی خلاقانه ی یوبوت، از مصالحی مانند بتن، میله گرد و قالب یوبوت استفاده می کند. در دال های یوبوت، به علت بهبود عملکرد سازه ای، ضخامت دال به شدت کاهش می یافته و دیگر خبری از آویز های مزاحم دال های مجوف معمولی نیست.